Серия мощни трусове удариха Филипините 14.10 | 13:00
Трагедията на остров Себу
Регионът на Централни и Южни Филипини е "атакуван от високомагнитудни земетресения" през последните две седмици. Това се посочва в анализ на експерта-сеизмолог Румяна Главчева, дописен член на БАНИ и дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичния институт към БАН.
Две мощни земетресения – с магнитуд 6.9 на 30 септември и 7.4 на 10 октомври – разтърсиха гъсто населени райони на островите Себу и Минданао, оставяйки след себе си десетки загинали, хиляди ранени и огромни материални щети.
Трагедията на остров Себу
На 30 септември, около 22:00 ч. местно време, трус с магнитуд 6.9 и епицентър на много плитка дълбочина от около 10 километра удря островите Себу и Лейте. Според анализа на Главчева, в най-близките крайбрежни райони интензивността на сътресението е достигнала VIII до VIII-IX степен, което е довело до срутване на сгради и човешки жертви.
Официалната равносметка е трагична: 75 загинали и над 1270 ранени. Повредени са близо 80 хиляди къщи, а над 23 хиляди души са били изселени. Общите щети се оценяват на около 61 милиона щатски долара.
Само 11 дни по-късно, на 10 октомври, вторият по големина филипински остров, Минданао, е разтърсен от още по-силно земетресение с магнитуд 7.4. Епицентърът е бил в акваторията на Филипинско море.
Този трус също е взел жертви – най-малко 7 загинали и над 1000 ранени. Сътресенията са предизвикали повреди в инфраструктурата в обширна област, включително и на международното летище в град Давао.
Румяна Главчева отбелязва, че големият брой вторични трусове и при двете земетресения "свидетелства за крехка, трошлива среда, каквато има на по-малки дълбочини". Тя припомня и за други катастрофални земетресения в региона, като това от 2013 г. с магнитуд 7.2, когато загиват 222 души, и трусът от 1976 г. с магнитуд 8.0, който причинява смъртта на между 5000 и 8000 души.
Водещи
-
КЗП: Няма сигнали за сериозни нарушения след въвеждането на еврото
В търговските обекти продължават проверките от НАП и Комисията за защита на потребителите за...
02.01 | 11:40
-
Петър Ганев: Голямото поскъпване беше през 2022-2023 г. заради пандемията и войната
По думите му то няма общо с еврото, сега инфлацията е значително по-ниска
02.01 | 11:20
-
MTV спря излъчването на музикалните си канали в Европа
Възходът на цифровите стрийминг платформи като YouTube и TikTok станаха причина за това
02.01 | 11:00
Най-четени
-
Петдневен траур в Швейцария след най-голямата трагедия в историята на страната
Жертвите от изгорелия бар в Кран-Монтана вече са 47, издирват 16 италианци в руините
02.01 | 09:30
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00