След „Документите от Панама“: Франция започва разследвания, в Ислания искат оставка 04.04 | 14:10
Антикорупционната служба на Украйна обаче не възнамерява да проверява офшорката на Порошенко

Публикуваните данни за офшорни сметки, финансови машинации, укриване на данъци и други нередности, в които са замесени световни лидери, известни бизнесмени, политици и спортисти, които бяха разкрити от Международния консорциум на разследващите журналисти, придобили популярност като "Документите от Панама", разбуниха духовете по света. Това се случи буквално за часове.
На премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлагсон, който е един от висшестоящите действащи държавни лидери, уличени в укриване на средства в офшорни зони, моментално беше поискана оставката. Очаква се дори още днес исландският парламент да повдигне въпроса за вот на недоверие към министър-председателя, а дори и за свикване на предсрочни избори.
За оставката на премиера настоява също предшественичката му Йохана Сигурдардотир, както и множество граждани. Още снощи на протест срещу Гунлагсон пред сградата на парламента се събраха множество исландци, а междувременно вече над 21 хил. човека са подписали петиция в интернет за отстраняването му от длъжност.
Междувременно френските власти ще започнат мащабни проверки във връзка с публикуваните "Документи от Панама", обяви президентът Франсоа Оланд. "Всички тези данни ще послужат като фундамент за започване на мащабни разследвания от страна на данъчните служби, а без съмнение това ще доведе след себе си и съдебни процедури", заявява той, цитиран от ТАСС.
Френският президент изказа благодарности и на журналистите, провели това мащабно разследване. Според него разкритите от тях схеми ще помогнат на държавата да увеличи приходите си от данъци.
Източна Европа обаче си остава все така различна от Запада. Докато там назряват сериозни скандали, от нашата страна на континента нещата са доста по-спокойни. Въпреки уличаването на украинския президент Петро Порошенко в директни участия в офшорни компании, местната служба за борба с корупцията няма никакво намерение да го разследва. "Действащият президент на страната не е обект на разследване от страна на Националната антикорупционна служба на Украйна. Тя няма право да провежда такива действия срещу настоящия президент. Има си отделна процедура за импийчмънт, записана в конституцията", казва говорителят на службата Светлана Олифира.
Водещи
-
Христо Сточиков се срещна с Карлос Насар в Молдова
Легендарният български футболист не пропусна и да подкрепи спортист номер 1 на страната ни...
16.04 | 17:30
-
Георги с макетното ножче се ожали, че Дебора го плашила с убийство
Заканвала му се със съобщения, твърдят защитниците на касапина
16.04 | 17:00
-
Борисов: Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас
Затова няма да продаваме реакторите на Украйна, каза лидерът на ГЕРБ
16.04 | 16:46
Най-четени
-
Ускоряване на инфлацията у нас през март до 4%, забавяне до 2,2% в Еврозоната
Това показват окончателните данни на официалната статистика Евростат
16.04 | 13:31
-
Възможно ли е новта социална мрежа на OpenAI да се превърне в хит
OpenAI се готви да направи решителна крачка отвъд генеративния изкуствен интелект, като...
16.04 | 10:45
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41