Словения завежда дело срещу Хърватия 31.12 | 10:35
Любляна се закани и че ще блокира кандидатурата на Загреб за Шенген и ОИСР

Словения подготвя иск срещу Хърватия в съда на ЕС, както и други мерки, след като Хърватия не се подчинява на решението на арбитражния съд за териториалния спор между двете държави. Това обяви словенският външен министър Карл Ерявец във връзка с действията на Хърватия в словенската акватория на Пиранския залив в Адриатическо море. Там вчера се появиха три хърватски риболовни кораба, съпроводени от три полицейски.
И двете страни смятат тази част от залива за своя територия. Любляна се позовава на Международния арбитраж в Хага, който в края на юни взе решение за спорните участъци по границата между двете страни по суша и море. Това решение влезе в сила от вчера. Хърватия категорично отхвърля това решение и не възнамерява да го изпълнява, защото преди това излезе от арбитража.
Хърватската полиция нарушава словенския суверенитет. Недопустимо е чуждестранен държавен орган да извършва определи действия в нашето море без разрешение", заяви още Ерявец, цитиран от хърватската информационна агенция ХИНА. Словения вече предупреди, че ще глобява хърватските рибари, които традиционно ловят риба в Пиранския залив, затова хърватската полиция ги съпровождаше вчера до средата на акватория, което пък словенската полиция регистрира като инцидент.
Ерявец изтъкна още, че Словения регистрира такива случаи и се подготвя за иск срещу Хърватия в Съда на ЕС, за да докаже, че Загреб не спазва европейското и международното право, както и решението на арбитражния съд. Вече е събран много материал за иска", каза министърът.
Ерявец предупреди още, че Словения няма да даде съгласието си за влизането на Хърватия в Шенгенската зона и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), ако Загреб не признае и не приложи на практика решението на арбитражния съд. Хърватия влезе в Евросъюза през 2013 година. В същото време тя не членува нито в Еврозоната, нито в Шенгенското споразумение, нито в ОИСР. Хърватското правителство обаче обяви подготовката за присъединяването към тези организации във външнополитически приоритет на 2018 г.
Водещи
-
С един лев за седмица е поскъпнала потребителската кошница у нас
ака тя достига 97 лева, според данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Кои...
23.09 | 12:45
-
Продължава борбата с пожара, който възникна в Рила планина на 9 септември
Там са горели сухи треви. Огънят е угасен от три екипа на противопожарната служба в Дупница.
23.09 | 12:30
-
Търговците ще ни връщат рестото в евро
Навлизането на еврото от началото на следващата година поражда редица въпроси и опасения от...
23.09 | 12:15
-
Призната или не, палестинската държава изглежда по-далечна от всякога ОБЗОР
Френският вестник публикува и интервю с Моник Шемилие-Жандро, почетен професор в университета
23.09 | 11:59
Най-четени
-
Пореден летен ден в края на септември
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 29°
23.09 | 08:00
-
Рачев: В четвъртък ще си вземем "довиждане" с лятото
В Пловдив температурите ще са с десетина градуса по-ниски
23.09 | 10:30
-
Нов видеозапис променя хода на делото за убийството на Виолета Донева
Внучката на Виолета Донева е поверила защитата си на прочулия се в последно време бивш...
23.09 | 10:59