Сноудън: Правителствата използват тероризма, за да следят гражданите 19.11 | 11:56
Бившият американски разузнавач в изгнание даде като пример Турция, САЩ, Великобритания и дори Русия

Бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън предупреди, че много правителства използват "политиката на страха", за да прокарат повече закони за следене на гражданите. "Тероризмът се превърна в нещо като законодателна магическа пръчица", заяви американският изгнаник в Русия по интернет връзка с Осло, цитиран от ДПА и БТА.
Сноудън даде примери с неотдавнашните събития в Турция, където бяха извършени масови арести, както за приемането на ограничаващи човешките права закони за следене в страни - от Великобритания до Китай, Русия и САЩ.
"Не се страхувайте, имайте готовност. Най-ефикасният отговор на широкообхватни репресивни мерки е да се приемат непоклатими конституционни права, които не зависят от страстите на настоящия политически елит", заяви той на публиката в Осло. И допълни, че "предстои тежка работа".
Президентското управление на Барак Обама в САЩ показа, че "на избраните длъжностни лица може и трябва да се има възможно най-малко доверие, защото предизборните обещания не са надеждни", каза Сноудън.
Припомняме, че той е издирван от американското правителство по обвинения в шпионаж за разкриването на програмите за събиране на информация от телефони и интернет на американската Агенция за национална сигурност.
През март Сноудън получи наградата "Осиецки" на норвежкия ПЕН център за изключителни усилия в защита на свободата на словото. Миналия месец норвежкият ПЕН център отложи за юни планираната за вчера церемония по награждаването с условията на юридически усилия да се издействат гаранции, че той няма да бъде екстрадиран в САЩ, ако посети Норвегия.
Водещи
-
Учени с експеримент: Ще пробват да затъмнят слънцето
Така ще се тества дали "затъмняването" на слънчевата светлина може да помогне в борбата с...
26.04 | 15:31
-
Венета Райкова си повярва, че е врачка
Бившата тв звезда пусна на пазара собствени гадателски карти
26.04 | 15:00
-
Огнян Минчев: САЩ вече не са съюзник на Европа, съюзиха се с Путин
В преговорите по мирното споразумение Украйна е свидетел и потърпевш, не получава гаранции,...
26.04 | 14:00
Най-четени
-
Официално: Натали Трифонова очаква момченце (СНИМКА)
Това призна самата тя в соцалните мрежи
26.04 | 11:00