Сноудън иска гаранции от Норвегия, за да пътува до там 22.04 | 16:32
Той трябва да получи лично наградата си от световния ПЕН-клуб

Укриващият се в Русия бивш американски шпионин Едуард Сноудън е запитал Норвегия дали ще го екстрадира в САЩ, ако отиде там, за да получи присъдената му награда от ПЕН-клуба. Това е заявил в четвъртък пред Норвежката телеграфна агенция представител на наета адвокатска фирма от Сноудън, цитиран от ТАСС.
Юридическата компания "Schoedt" е подала запитване до властите от негово име и от името на ПЕН-клуба, който е поканил Сноудън на церемонията на 18 ноември 2016 г. за връчване на наградата "Карл фон Осиецки" - на името на немски журналист-пацифист, удостоен през 1935 г. с Нобелова награда за мир заради разобличаване на превъоръжаването на Германия.
От адвокатската фирма "Schoedt" отбелязват още, че обвиненията, повдигнати срещу Сноудън, имат чисто политически характер, което – в съответствие с международното право, не позволява на Норвегия да го екстрадира, ако той пристигне в кралството.
Напомняме, че разкритите от Сноудън документи показаха, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е подслушвала 35 държавни и правителствени ръководители. За да не бъде арестуван и съден, той не напуска Русия и участва в международни конференции само чрез видеоконфрентна връзка.
Водещи
-
Търсенето на хищника в Шумен продължава
Вече е взело и първите си жертви - животни, чиито останки са открити
21.06 | 15:02
-
Илияна Йотова: Въвеждането на еврото определя съдбата на всички нас
Вицепрезидентът призова за реални мерки срещу спекулата и политическа отговорност
21.06 | 14:00
Най-четени
-
Леко разхлаждане, а на места и кратъки дъждове
Максималните температури ще бъдат между 23° и 28°, за София - около 24°
21.06 | 09:15
-
Захариева: Надявам се да не сме на прага на Трета световна война, но рискът е голям
Тя заяви, че Европа отдавна е трябвало да увеличи военните си способности
21.06 | 12:00