Соботка: Без затварянето на балканския маршрут, бежанската криза няма решение 07.03 | 18:39
Ако Турция не пусне корабите на НАТО в своите води, операция срещу трафикантите губи смисъл, предупреждава той
Ако балканският маршрут не бъде затворен, решение на бежанската криза няма да има. Това заяви чешкият премиер Бохуслав Соботка преди началото на днешната среща на върха между ЕС и Турция. "Смятам, че днешните дебати няма да бъдат лесни. Преди всичко трябва да обсъдим затварянето на балканския маршрут, по който минават мигрантите по пътя си към Европа, както и увеличаването на броя на контролните пунктове на територията на Гърция. Не можем да си позволим да допуснем, както през м.г., хилядите бежанци да проникват в центъра на Европа без никакъв контрол", категоричен бе той, цитиран от "РИА Новости".
Чешкият премиер припомни, че страните от Вишеградската четворка отдавна лансират идеята за затварянето на маршрута през Западните Балкани. "Най-накрая и останалите страни обърнаха внимание на тази идея и сега са готови да я приемат", каза още Соботка.
Във връзка със закриването на балканския маршрут, чешкият премиер отбеляза, че сега държавите от ЕС са длъжни да окажат морална и материална помощ на Гърция, на чиято територия вече ще се струпа още по-голямо количество бежанци. Но паралелно с това и Атина трябва да поеме своята отговорност за охрана на шенгенската граница и да предприеме бързи и ефективни мерки в тази посока.
Чешкият премиер отбелязва още, че на днешната среща предстои да се обсъди с Турция въпросът за организацията на операцията на НАТО за залавяне на кораби и трафиканти, които организират превозването на мигрантите през Средиземно и Егейско море. "За момента Анкара обяснява за наличието на известни проблеми във връзка с вкарването на кораби на Алианса в нейни териториални води. Ако решение на въпроса не бъде намерено, то в такъв случай провеждането на морската операция на НАТО губи всякакъв смисъл. А тя е един от много важните елементи за предотвратяване на нелегалната имиграция в Европа", казва още Соботка.
Водещи
-
Валерия Велева: ГЕРБ и ДПС са в легитимна уговорка
Подумите й това създава по-голямо спокойствие на правителството
25.10 | 18:00
-
Тръмп ще проведе среща с емира и с премиера на Катар на борда на Air Force 1
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се присъедини към него
25.10 | 17:19
-
Евтаназираха 194 животни в стопанството на Рилския манастир
В животновъдния обект на светата обител беше констатиран случай на шарка по дребните преживни...
25.10 | 17:00
-
Радостин Василев: Бюджетът ще дублира дефицита на 6-7 % и ще рефинансира с още 20 млрд. дълга
От МЕЧ се готвят за извънредни парламентарни избори, коментира той на среща с партийния актив...
25.10 | 17:40
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Румяна Коларова: В България няма криза, а политическа драма
Драмата на Борисов е, че ще бъде приет бюджет, който няма да се хареса на коалиционните...
25.10 | 12:00
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40