Стабилизация на цените на петрола 22.01 | 16:15
Търговците преценяват митата на Тръмп и санкциите срещу Русия

Петролните фючърси ограничиха спада си от предходните дни на търговия, като има известна стабилизация на цените, тъй като търговците на важната енергийна суровина преценяват заплахите от страна на Доналд Тръмп да наложи наказателни мита на Китай и ЕС, както и ефекта от последните широкообхватни санкции на САЩ срещу руския енергиен сектор, предприети в края на президентското управление на Джо Байдън, съобщава БНР.
Към 13.30 часа българско време фючърсите на петрол Брент се търгуват около 79,40 долара за барел - над сутрешното дъно от 78,77 долара (най-ниско ценово ниво от 10 януари), докато фючърсите на американския лек суров петрол WTI се поскъпват с 0,2% към 76 долара за барел, след като в началото на днешната търговия достигнаха ценово дъно от 75,26 долара (най-ниско ниво от 9 януари).
Снощи Тръмп каза, че обмисля мита от 10% за Китай и потенциално налагане на наказателни мита за вноса и от ЕС, като това са два от най-големите енергийни пазари в света. Междувременно Канада започна да доставя суров петрол в САЩ, за да преодолее потенциалните налози, след като президентът на САЩ заплаши с налагането мита от 25% върху канадските стоки от 1-ви февруари.
Канадските производители на суров петрол се опитват да "предоставят възможно най-голям обем на пазара" преди влизането в сила на митата, отбеляза компанията Rystad Energy, цитиран от Блумбърг. Налозите, които Тръмп каза, че могат да започнат от началото на следващия месец, ще доведат до по-високи разходи за бензин за американските потребители, предупреди в края на миналата година Goldman Sachs.
Търговците на петрол все още остават нащрек и в резултат на най-широкия набор от санкции за руския петрол до момента, който беше обявен от бившия президент Байдън в началото на януари. Индийската държавна рафинерия Indian Oil Corp. заяви, че очаква спад на доставките с до 2 милиона барела на ден в резултат на наказателните мерки. Стойността на дубайския суров петрол пък се повиши в сравнение с други показатели, тъй като търговците се борят за алтернативни доставки.
Администрацията на Байдън на 10 януари санкционира повече от 100 танкера и двама водещи руски производителя на петрол, което доведе до надпревара между най-големите купувачи Китай и Индия за бързи петролни товари и глобален наплив за корабни доставки, тъй като дилърите на руски и ирански петрол търсят несанкционирани танкери.
Междувременно щатският долар се търгува спрямо останалите основни валути в най-ниските си нива от две седмици насам, което също показва подкрепа за петролните цени.
Цената на суровия петрол все още остава по-висок в началото на година, подпомогнат от последните санкции на САЩ срещу Русия и студеното време в Северното полукълбо. Историческа зимна буря причини в сряда голям студ от Тексас до Северна Каролина, разтърсвайки регионалните енергийни пазари.
Що се отнася до Русия, Тръмп каза, че има вероятност да наложи повече санкции на Москва, ако президентът Владимир Путин не дойде на масата за преговори за Украйна.
Американската банка Citigoup повиши прогнозите си за цените на петрола през 2025 г. заради геополитическите рискове, съсредоточени върху Русия и Иран, но отбеляза, че цените вероятно ще се понижат през втората половина на годината.
"Прогнозата за петрола може да види повишени и устойчиви геополитически рискове по отношение на Иран и на руската война в Украйна, които потенциално ще заличат излишъка в световния петролен баланс за 2025 г., но администрацията на Тръмп изглежда възнамерява да сключи сделка", отбеляза Citi в своя анализ.
Citigoup отбеляза, че времето и естеството на действията на президента Тръмп по отношение на Иран и Русия може да са определящи за характеристиките на петролния пазар и ценообразуването през 2025 г., като банката прогнозира излишък от 0,8 милиона барела на ден през настоящата година.
Citigoup очаква суровият петрол Брент да струва средно $67 за барел през 2025 г. спрямо предишна прогноза за $62. Банката също така каза, че повишава прогнозата си за средната цена на американския суров петрол WTI до $63 за барел, но без да отбележи предишната си ценова прогноза.
Citi също така преразглежда тримесечните си прогнози за петрол Брент до 75 долара за барел през първото тримесечие, до $68 за барел през второто, до $63 през третото и до $60 за барел през четвъртото, също без да уточнява предишните си очаквания.
Още при встъпването си в длъжност, американският президент Доналд Тръмп изложи широкообхватен план за максимизиране на производството на петрол и газ в САЩ, включително обявяване на извънредно положение в областта на енергетиката, за да се ускори издаването на разрешителни за добив, като същевременно отмени укази на Байдън за защитата на околната среда и оттегли САЩ от Парижкия пакт за климата.
Водещи
-
Над 2000 на демонстрация във Варна срещу задържането на кмета Коцев
Насловът на протеста е „Пеевски и СГП, долу ръцете от Варна!”
14.07 | 21:00
-
Огнената стихия в Бургас e изпепелила къщи, постройки, покъщнина и домашни животни
Разтърсващи разакази на потърпевшите жители на в.з. Острицата
14.07 | 20:45
-
САЩ ще предостави оръжие на Украйна за милиарди долари
Тръмп заплаши Русия с нови мита
14.07 | 20:30
-
Двата синдиката отменят земеделския протест за утре
Министър Tахов обяви, че има споразумение за индексация на заплатите с 15 до 20% за работещите...
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45