Страните от ЕС начертаха план за общата си отбрана извън НАТО 23.06 | 09:42
До 3 месеца ще бъдат представени критерии за военно сътрудничество и проекти

Лидерите на страните от ЕС приеха план за "постоянно структурно сътрудничество" в сферата на отбраната - Permanent Structured Cooperation (PESCO), предадоха информационните агенции. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск определи това като "историческа крачка".
България се представлява на Срещата на върха от премиера Бойко Борисов.
Държавните лидери се споразумяха за общи действие в борбата срещу тероризма и съвместни мерки по охраната на външните граници на общността, предаде нюз.бг
В рамките на три месеца ще бъдат представени критерии за засилено военно сътрудничество, както и конкретни проекти.
Участниците в срещата на Европейския съвет се договориха и за създаването на общ фонд на ЕС, от който ще се финансират разработването на отбранителни системи и съвместното купуване на въоръжения.
Участниците в срещата подчертаха, че интеграцията на страните от ЕС в сферата на отбраната няма да създава конкурентни отношения с НАТО.
По думите на германския канцлер Ангела Меркел, тя ще даде възможност на страните от общността да провеждат общи мащабни операции и дипломатически инициативи, както и да се оказва помощ за развитието на други страни.
Водещи
-
„Уолстрийт джърнъл“: Пентагонът блокира използването на далекобойни ракети от Украйна срещу Русия
Това ограничава способността на Киев да използва тези оръжия в защита срещу инвазията на...
24.08 | 18:00
-
Жертва и ранени при експлозия в магазин за играчки в Москва
Евакуирани са хората от околните ресторанти и кино
24.08 | 17:20
-
Затварят пътя за Гърция през Златоград за 20 дни
Заради ремонт от гръцка страна коли ще се пропускат само в неделя и нощем
24.08 | 17:00
Най-четени
-
След преследване и катастрофа в курортното с. Лозенец: Задържаха бус, пълен с мигранти
Шофьорът избяга, издирват го
24.08 | 09:45
-
Лагард: Чуждестранните работници дадоха тласък на икономиката на еврозоната
БВП в Германия щеше бъде с около 6% по-нисък през 2019 г. без , посочи шефката на ЕЦБ
24.08 | 11:00
-
Огромни опашки на „Капитан Андреево” за влизане в България
Основна част от пътникопотока са от т. нар. гастарбайтери, пътуващи от Турция към страните от...
24.08 | 10:00
-
Средната пенсия надхвърли 1000 лв., но 40% от пенсионерите вземат минималната
Това сочат данните на НСИ
24.08 | 12:00