Съветът на ЕС обсъжда основните насоки за Брекзит 29.04 | 14:36

Три са основните теми, които лидерите ще обсъдят в Брюксел

От iNews.bg

Европейският съвет ще заседава извънредно днес, за да определи насоките на предстоящите преговори с Великобритания за излизането й от Европейския съюз. На заседанието България ще бъде представена от президента Румен Радев. На срещата не е поканен британският министър-председател Тереза Мей. Извънредното заседание на лидерите на 27-те страни-членки ще започне този следобед в Брюксел. На него трябва да бъдат приети основните насоки на преговорите за Брекзит.

Вчера в поканата си към евролидерите председателят на Съвета Доналд Туск по категоричен начин подсказа, че не е възможно да се говори за бъдещи отношения между ЕС и Великобритания преди да са приключили преговорите по раздялата.

Абсолютният приоритет в тези преговори е гарантирането на правата на европейските граждани, живеещи във Великобритания. Втората много важна тема са финансовите ангажименти, които Великобритания е поела като страна-членка. Тя най-много вълнува страната ни, защото без финансовото участие на Лондон може сериозно да пострадат редица европейски фондове. Третата основна тема в преговорите засяга границата между Ирландия и Северна Ирландия. Ако теоретично някога те се обединят, страната ще е членка на ЕС, предаде бТВ.

"Всички трябва да се съгласим, че финансовите задължения на Великобритания, приети досега, следва да бъдат изпълнени. За да запазим мира и достиженията от процеса на помирение от споразумението от Разпети петък (Белфасткото споразумение от 10 април 1998 г. за Северна Ирландия), трябва да се опитаме да избегнем възстановяването на физическата граница между Ирландия и Северна Ирландия", добави Туск.

Той допълни, че едва след като всички тези условия бъдат изпълнени, ще има възможност за договарянето на бъдещите взаимоотношения ЕС-Великобритания. "Напредъкът по въпросите, свързани с хората, парите и Ирландия, е първостепенен", подчерта той. 

Преговорите между ЕС и Великобритания ще започнат вероятно веднага след  предсрочните избори на Острова на 8 юни. Най-активната втора фаза на преговорите би трябвало да започне в началото на следващата година и съвпада с българското председателство на ЕС.

Водещи

Най-четени