Такаичи към Тръмп: Япония ще продължи да купува руски втечнен природен газ 29.10 | 15:00
Руските доставки представляват близо 9% от общия внос на втечнен природен газ в Страната на изгряващото слънце
Японският премиер Санае Такаичи заяви, че страната ѝ ще продължи да купува руски втечнен природен газ (LNG), съобщи в сряда Kyodo News.
Такачи е посочила пред президента на САЩ Доналд Тръмп, че забраната на вноса на руски втечнен природен газ ще бъде трудна за осъществяване и че засега Токио ще продължи да внася руско синьо гориво, съобщиха двама японски правителствени служители пред агенция Ройтерс.
Въпросът за руския LNG е бил повдигнат по време на двустранната среща на лидерите във вторник и Такаичи е потърсила разбиране от Тръмп относно енергийните нужди на Япония, казаха още те.
Руските доставки представляват близо 9% от общия внос на втечнен природен газ в Япония, а японските компании Mitsui и Mitsubishi държат дялове в проекта за втечнен природен газ "Сахалин-2" в руския Далечен изток.
Преди посещението на Тръмп в Азия тази седмица САЩ призоваха купувачите на руска енергия, включително Япония, да прекратят вноса и да наложат санкции на двата най-големи руски износители на петрол, "Роснефт" и "Лукойл", за да се окаже натиск върху Москва да прекрати войната в Украйна.
Според бизнес изданието Nikkei Asia, Такаичи, избрана за първа жена министър-председател на Япония миналата седмица, е казала на Тръмп, че ако Япония прекрати покупките на руски LNG, това "само ще зарадва Китай и Русия".
Китай и Индия бяха основните купувачи на руския енергиен износ, въпреки че много индийски рафинерии вече са спрели новите поръчки за руски петрол след новите санкции на САЩ от миналата седмица, докато очакват яснота от правителството и доставчиците.
Япония увеличи покупките на втечнен природен газ от САЩ през последните няколко години, опитвайки се да диверсифицира доставките си, отдалечавайки се от основния си доставчик Австралия, и да се подготви за изтичането на договорите за доставките по руския проект "Сахалин-2".
По-голямата част от доставките от "Сахалин-2" приключват в периода от 2028 до 2033 г. Замяната на този газ би била скъпа и би довела до по-високи цени на електроенергията, заяви миналата седмица японският министър на индустрията, посочва Ройтерс.
Япония купува по-малко от 1% от вноса си на петрол от Русия съгласно освобождаването от санкции, което изтича през декември, като по-голямата част от доставките ѝ на петрол се покриват от Близкия изток.
Водещи
-
Нерадостна прогноза за трудовите възнаграждения у нас през 2026 г.
Заплатите в България ще продължат да се повишават, но със значително по-бавен темп през...
23.11 | 18:00
-
Фон дер Лайен за мирния план за Украйна: Да включва още влизане в ЕС и НАТО
Тя призова "централната“ роля на Европейския съюз да бъде "напълно призната
23.11 | 17:00
Най-четени
-
ОИК-Варна не е разгледала сигналите за отстраняване на Коцев - той остава кмет, засега
"Победа за варненци!", заявиха от ПП, обявявайки, че заседанието на комисият е приключило
23.11 | 13:00
-
Жена обра касата на църква пред детето си
Кадри от деянието бяха публикувани в социалните мрежи и предизвикаха вълна от възмущение
23.11 | 12:20
-
Вежди Рашидов: Бюджетът е проста работа – ако в кофичката има 100 лева, не можем да харчим 120
Президентът се държи като политик, вместо като държавник, обобщи поведението на Румен Радев...
23.11 | 12:00