Температурите в руската столица паднаха до минус -22°С 04.01 | 14:30

В Московска област най-студено е било в Клин: −29,0°. Пикът на студовете ще настъпи тази нощ.

От iNews.bg

Минималната температура на въздуха в столичната базова метеорологична станция ВДНХ през изминалата нощ беше −25,3°. Това е най-ниската температура за настоящата зима и необичайно студена - 12–13° под климатичната норма и по-съвместима с климата на столицата на Чукотка

Такива студове в Москва на 3 януари не е имало от 74 години! За последен път е било по-студено на 3 януари 1950 г., когато минимумът е бил −29,0°. Рекордната минимална температура на въздуха в Москва през нощта на 3 януари е −35,9° (1942 г.), пише Meteo Balkans.

В Московска област най-студено е било в Клин: −29,0°. Пикът на студовете ще настъпи тази нощ.

Meteo Blue

В резултат на аномалните студове, които удариха Централна Русия, в небето на столицата беше регистрирано рядко атмосферно явление - ледени игли (понякога наричани "диамант" или "сребърен" прах, "валеж от ясно небе"). Ледени игли се наблюдават на метеорологичните станции Домодедово (от 22.30 до 08.30 московско време), Шереметиево (05.30, 07.00) и на полюса на студа Черусти край Москва (от 21.00 до 06.00) с влошаване на видимостта до 2,3–3 km.

Ледените игли са твърди утайки под формата на малки ледени кристали, носещи се във въздуха, образувани при много студено време. Те не са опасни за хората, невъзможно е да се порежете или да се убодете с ледена игла. През деня диамантеният прах блести в светлината на слънцето, а през нощта - в лъчите на луната или в светлината на фенери. Доста често ледените игли образуват красиви светещи стълбове през нощта, простиращи се от фенерите нагоре към небето.

Ледените игли обикновено се образуват при ясно или почти ясно небе, така че понякога се наричат ​​също "валежи при ясно небе". Най-често това явление се наблюдава в Антарктика и Арктика. В полярните региони диамантен прах може да се наблюдава няколко дни без прекъсване.

Облаците от горния слой също са изградени от подобни ледени кристали, следователно в тях понякога се наблюдават подобни оптични явления под формата на слънчеви стълбове, но те се образуват не в приземния слой, а в горната тропосфера. За разлика от слънчевите стълбове (оптичен ефект), ледените игли са атмосферно явление и се отбелязват от метеорологичните станции. Дебелината на слоя диамантен прах може да варира от 20 до 300 м. В редки случаи ледените игли леко намаляват видимостта.

Водещи

Най-четени