Терорист отвлече самолет на EgyptAir и взе заложници (ОБНОВЕНА) 29.03 | 10:42
След 2 часа в плен похитителят освободи повечето пътници, 7 души екипаж и 5-има чужденци остават като заложници
Терорист е похитителят на самолета на националния превозвач на Египет EgyptAir. Според последната информация става въпрос само за един човек, въпреки че по-рано имаше предположения и че те са повече хора. Машината Airbus A 320, изпълняваща рейс номер MS181 от Александрия за Кайро, беше отвлечена тази сутрин около 20 минути след като излетя. Похитителят, който е въоръжен, е заканил капитана на полета и пътниците да взриви пояса с експлозиви, който носи, ако не изпълнят исканията му.
Пилотът е успял да се свърже с диспечерите и да съобщи за отвличането на самолета, както и че по инструкции на терориста се насочва към Кипър. В 8:50 ч. самолетът се е приземил на летището в Ларнака. Междувременно кулата в Кайро е изгубила връзка с машината.
Засега терористът не е предявил никакви искания. Той обаче е спазил първоначалното си обещание да пусне на свобода египетските граждани и по-конкретно децата и жените. Преди минути те са напуснали самолета. Според разкази на очевидци става дума за над 50 души. По последна информация екипажът и петима чужденци, общо 12 човека, остават като заложници.
Междувременно от авиокомпания EgyptAir уточниха, че при излитането на борда е имало точно 81 човека. Първоначално информаците се разминаваха, като броят варираше от 55 пътника и 7-членен екипаж, до 82-ма души общо.
Стана ясно, че на борда в имало и чужденци. Засега е потвърдено за 10 американски граждани и още 8 на Великобритания.
По време на полета на самолета, след като той е бил отвлечен и отклонен от курса си, изтребители на Израел са го прихванали и съпроводили. Те са били вдигнати във въздуха по спешност, след като кулата в Кайро е изгубила връзка с машината. Бойните самолети са се доближили до отвлечения A320 и са летели заедно с него, за да се убедят, че няма да навлезе в израелско въздушно пространство. След кацането му в Ларнака машините на ВВС на Израел са се върнали обратно и вече са кацнали в базата си.
Все още не е ясно какво иска терористът, тъй като засега не е предявил никакви искания. Органите на реда в Ларнака са на крак. Властите свикаха спешно заседание заради кризисната ситуация.
Междувременно стана ясно, че терористът е египетски гражданин. Според местни медии името му е Ибрахим Самаха.
Водещи
-
Българин в Канада беше задържан от ICE, след като се доближи твърде близо до границата със САЩ
Дмитрий Георгиев разказа, че бил на почивка в Квебек, когато по погрешка се доближил до...
21.01 | 13:10
-
5 евро такса за тоалетна в Боровец потресе мрежата
Авторът на публикацията подчертава, че критиката му не е насочена към конкретния хотел, а към...
21.01 | 13:00
-
Денков: Очакваме ясни отговори от Радев за геополитическата му ориентация и действията срещу мафията
Денков подчерта, че от ПП–ДБ категорично отхвърлят последните два варианта.
21.01 | 12:45
-
Борисов: Изпълних всичко, което исках тази година, а накрая стана „бой на сватба“
Машинното гласуване и изборният процес
21.01 | 12:30
Най-четени
-
ОБЗОР След среднощни дебати и гласувания за Изборния кодекс: Бурни реакции в НС и обвинения за саботаж
Всичко това предизвика бурни реакции и негодувание сред депутатите.
21.01 | 10:45
-
160–170 волта в контакта: хората в села край Ботевград с години се оплакват от проблеми с тока
Освен това ще се извърши извънредна проверка за нерегламентирано завишаване на предоставената...
21.01 | 10:15
-
Преброяването на бюлетините ще става чрез оптични сканиращи устройства
Депутатите дадоха на кабинета критичен срок от един месец за осигуряване на устройствата
21.01 | 09:45