Терористът от летище "Завентем", известен като "мъжът с шапката", искал да умре като мъченик 19.05 | 09:33
Мохамед Абрини, който така и не се взриви, оставил писмо на майка си
Станалият известен като "мъжът с шапката" след атентатите на брюкселското летище "Завентем" е оставил писмо, в което казва, че иска да умре като мъченик. Белгийската полиция се натъкнала на писмото, след като проверила лаптоп, открит в деня на атентатите в Брюксел, съобщават световните медии, цитирани от БГНЕС.
В компютъра сред изтритите файлове полицията е открила текстов файл от 2 февруари 2016 г., подписан с "Абу Яхия". От полицията смятат, че става въпрос за писмо от Мохамед Абрини до майка му. В това писмо, написано с главни букви и пълно с правописни грешки, авторът твърди, че е пътувал в Сирия и се интересува повече от религия след смъртта на малкия си брат в Сирия.
Според следователите първото нещо, което трябва да се вземе под внимание в писмото е, че той одобрява атентатите от 13 ноември в Париж и счита, че с тях мюсюлманите справедливо си връщат на Франция за нещата, които тя им е направила (участието в коалицията срещу Ислямска държава).
Абрини определя като герой онзи, който се е самовзривил, "за да ужаси неверниците". Според анализа на следователите духът на текста, както и съдържанието му, ясно показват волята му да загине като мъченик по време на бъдеща терористична атака. Разследващите смятат, че това писмо прави връзката между "Ислямска държава" и атентатите в Париж и Брюксел.
31-годишният Мохамед Абрини, известен на полицията като дребен белгийски престъпник от марокански произход и живеещ в печално известния квартал "Моленбек", бе арестуван на 8 април в Брюксел. Той беше засечен с братята Брахим и Салах Абдеслам малко преди убийствата в Париж.
Според белг
Водещи
-
Божков няма да участва в изборите, ще гласува за Радев
По думите му президентът е единствената алтернатива в момента
22.01 | 17:15
-
ДБ скочи на Желязков, задето присъедини България към Съвета за мир на Тръмп
Това е грешно, неадекватно и опасно действие на правителството, което вече е загубило...
22.01 | 17:00
-
Атмосферата се ускорява
Защо метеорологичните модели започват да се разминават по-често
22.01 | 16:45
-
Черна серия в Испания: Трета влакова катастрофа, има ранени
Машината се е блъснала в строителен кран
22.01 | 16:30
Най-четени
-
Нейнски: Никой не допуска, че Тръмп е поканил Радев в лично качество в Съвета за мир
Тя беше категорична, че България вече е в „клуба на богатите държави“ и трябва да има...
22.01 | 09:59
-
Радев: Благодаря на всички, подкрепили усилията ни да защитаваме държавността
Съдът насрочи за петък заседание по този въпрос, като очакванията са и окончателното решение...
22.01 | 09:45
-
Протест пред ВСС срещу Борислав Сарафов
Днес в сградата се провежда първото задание на Съвета за тази година.
22.01 | 10:45
-
Премиерата на шестия сезон на сериала "Под прикритие" ще е през есента
Шестият сезон на един от най-емблематичните родни сериали ще се завърне отново в ефира на БНТ...
22.01 | 12:00