Техеран: ЕС да избягва заплахи, ако иска да възстанови ядрената сделка 07.03 | 18:02
Най-добрият вариант е преговори въз основа на взаимно уважение, казва Хасан Рохани
Иранският президент Хасан Рохани прикани днес европейските страни да избягват "всякакви заплахи или натиск" в преговорите с Техеран за ядрената му програма. Той говори на среща с ирландския външен министър Саймън Ковини, предаде БНР, позовавайки се на "Франс прес".
След поемането на президентския пост в САЩ от Джо Байдън Франция, Германия и Великобритания, както и Техеран, се опитват да спасят споразумението, сключено във Виена през 2015 г. То което предвиждаше смекчаване на международните санкции срещу Иран в замяна на ограничения, засягащи ядрената му програма.
Ядрената сделка обаче изглежда се руши, откакто бившият президент на САЩ Доналд Тръмп обяви през 2018 г. едностранно изтегляне на Вашингтон от нея и отново наложи санкции на Ислямската република.
"Най-добрият начин за решаване на проблемите с европейските партньори на различни двустранни, регионални и международни нива са преговорите въз основа на взаимно уважение, в които да се избягват всякакви заплахи или натиск", заяви на срещата Хасан Рохани, цитиран от президентската канцелария.
Рохани отново отправи критики срещу "бездействието на Европа относно ангажиментите" в споразумението и допълни, че Иран се е ангажирал "да го опази" като "единствената страна, платила цената му".
Изявлението му бе направено няколко дни, след като Германия, Франция и Великобритания решиха да не приемат проекторезолюция с критики срещу Техеран, адресирана до МААЕ.
На 23 февруари Иран започна да ограничава някои инспекции на МААЕ, след като изтече определеният от парламента на страната срок за вдигане на американските санкции.
Иран и МААЕ сключиха обаче временно техническо споразумение, определящо за тези ограничения най-много тримесечен срок.
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф, който се очаква днес да разговаря с ирландския си колега Ковини, написа в петък в "Туитър", че "скоро" ще представи "конструктивен и конкретен план за действия от страна на Техеран чрез подходящи дипломатически канали".
Водещи
-
Мирчев твърди, че се готви сценарий за протеста, МВР категорично отхвърля
По-рано Ивайло Мирчев написа, че МВР ще иска прекратяване на протеста "при определени...
01.12 | 18:00
-
Къде ще изградят КПП-та за протеста пред Народното събрание
„Нямаме нищо против мирно-протестиращите граждани, които желаят да изразят своята позиция чрез...
01.12 | 17:40
-
Средната работна заплата достигна 2549 лв. през третото тримесечие
„Това е с 4,4% повече отколкото година по-рано“, коментират експертите от МТСП.
01.12 | 17:20
-
София отлага коледните светлини в знак на солидарност с протестиращите
По думите му, 1 декември по традиция е денят, в който елхата пред Столичната община озарява...
01.12 | 17:00
Най-четени
-
Сдружение „БОЕЦ“ алармира: МВР подготвя палежи и провокации за протеста на 1 декември
От сдружението описват конкретни схеми за саботаж. „Информацията е за палежи на автомобили...
01.12 | 14:00
-
София се готви за още по-голям протест, демонстрации ще има в цялата страна
Възможно е да има протести и на други места, включително и от български общности в чужбина.
01.12 | 13:00
-
Вече 134 г. ВМА е „войник на фронта на човешката болка“
Военномедицинската академия в София отбелязва 134 години от основаването си.
01.12 | 14:30
-
Политолог: Бюджетът беше просто поводът, а не истинската причина за протестите
Това, което според него е притеснило лидера на ГЕРБ, е опитът му от зимата на 2013 г., когато...
01.12 | 13:45