Тръмп обяви тридневно примирие между Украйна и Русия 09.05 | 09:30

Зеленски издаде указ, че разрешава парада в Москва за Деня на победата

От iNews

Американският президент Доналд Тръмп обяви в петък в социалните мрежи, че ще бъде обявено тридневно примирие във войната между Русия и Украйна от 9 до 11 май, предаде Ройтерс. Москва и Киев потвърдиха споразумението, което включва и размяна на по 1000 военнопленници.

"Честването в Русия е за Деня на победата, но по същия начин е и в Украйна, защото те също имаха значително участие и бяха фактор във Втората световна война. Това примирие ще включва преустановяване на всякакви бойни действия, както и размяна на 1000 пленници от всяка страна", написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл".

"Това искане бе отправено директно към мен и аз високо ценя съгласието от президента Владимир Путин и президента Володимир Зеленски. Надявам се, че това е началото на края на много дълга, смъртоносна и тежка война. Продължават преговорите за края на този голям конфликт - най-големият след Втората световна война - и се приближаваме към него всеки изминал ден", добави американският президент.

Това изявление бе публикувано на фона на взаимните обвинения между Киев и Москва за нарушаване на примирията, които всяка от тях обяви поотделно.

 

Зеленски издаде указ "да се разреши" провеждането на парада за Деня на победата в Москва

Украинският президент Володимир Зеленски издаде указ в петък вечрта "да се разреши" провеждането на руския военен парад за Деня на победата и гарантира, че няма да бъдат насочвани оръжия срещу Червения площад, предаде Ройтерс.

Президентът Володимир Зеленски разреши провеждането на парад в Москва на 9 май 2026 г. и разпореди за времето на парада територията на Червения площад да бъде изключена от плана за използване на украинско въоръжение, предаде агенция Укринформ, като уточни, че съответният указ № 374/2026 от 8 май е публикуван на сайта на държавния глава.

"Вземайки предвид многобройните молби, с хуманитарна цел, очертана в преговорите с американската страна на 8 май 2026 г., постановявам да се разреши на 9 май 2026 г. да се проведе парад в град Москва (Руската федерация)", се казва в документа.

За времето на парада, започващ в 10:00 ч. киевско време на 9 май 2026 г., президентът постанови територията на Червения площад да се изключи от плана за използване на украинско оръжие. Указът влиза в сила от датата на подписването му, посочва Укринформ.

Украинската агенция припомня, че по-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че между Русия и Украйна ще бъде въведено тридневно прекратяване на огъня - от 9 до 11 май и че Украйна е получила съгласието на Русия да се осъществи размяна на военнопленници в формат "1000 за 1000".

 

Водещи

Най-четени