Тръмп тръгва по стъпките на Ким Чен Ун 12.10 | 12:09
Искал от Пентагона да увеличи 10 пъти ядрения потенциал на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп тръгва по стъпките на севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Колкото и невероятно да звучи, политиката им във военно отношение май ще се окаже, че доста си прилича. Още преди няколко месеца Тръмп е поискал от Пентагона увеличение на ядрения арсенал на САЩ с почти десет пъти. От страна на военните обаче му е било обяснено, че това е трудно за постигане и е неоправдано от гледна точка на националната сигурност. Това съобщава телевизионният канал NBC, позовавайки се на участници в съвещанието между Доналд Тръмп, ръководството на неговата администрация и военното командване, проведено на 20 юли, предаде БГНЕС.
По думите на някои от участниците на срещата в Пентагона, именно след нейното приключване държавният секретар Рекс Тилърсън е нарекъл президента "глупак". По време на заседанието са бил обсъдени варианти за действие на Вашингтон в отговор на възможна ядрена заплаха от страна на Северна Корея. На Тръмп му е била показана диаграма, изобразяваща промяната в ядрения арсенал на САЩ през последните 70 години. От нея е станало ясно, че най-много ядрени бойни глави (32 000) страната е притежавала в края на 60-те години на миналия век, след което е започнал постепенен спад. По данни на NBC в момента този арсенал е в размер на 4000 бойни глави.
След като е бил запознат с тази информация, Тръмп е поискал да бъде увеличен обемът на ядрения арсенал до предишния му максимум, т.е. с почти десет пъти. Участниците в срещата са обяснили на държавния глава, че участието на САЩ в международни договори не позволява на страната да направи това. Те също така са го уверили, че настоящият потенциал на ядрените и конвенционални оръжия на страната е много по-голям от този през 60-те, когато е пикът на надпреварата във въоръжаването между САЩ и СССР.
На 4 октомври NBC съобщи, че преди около три месеца първият дипломат на САЩ е нарекъл президента "глупак" и е поискал да подаде оставка заради несъгласие с него по редица външнополитически въпроси. По-късно Тилърсън опроверга тези твърдения, а самият Тръмп поиска телевизията да се извини за тях. Медията обаче отказа да го направи, посочвайки, че вярва в достоверността на своите източници.
Водещи
-
Мирчев: Бойко Борисов пак е тръгнал по сокаците
Не можем да разберем дали се прави на премиер, или се готви за избори
31.07 | 16:15
-
Депутатите отхвърлиха ветото на президента, връщат лимитите в болниците
Така болниците ще продължат да спазват договорените със Здравната каса ограничения, с цел...
31.07 | 16:00
-
Премиерът на Литва подаде оставка
Гинтаутас Палуцкас все още не е коментирал официално оттеглянето си
31.07 | 15:40
Най-четени
-
"Възраждане" иска парични санкции за спящите депутати
По-строги санкции за редовно отсъствие
31.07 | 10:30
-
Асен Василев: В България за първи път от четири години българите започнаха да обедняват
Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев на брифинг в Народното...
31.07 | 11:15
-
Димитър Стоянов: Премиерът манипулативно представя данни за пожарогасителната техника
Росен Желязков политизира проблема с липсата на летателна техника за гасене на пожари, заяви...
31.07 | 13:10
-
Митов: 2,730 кг фентанил е задържан с участието на ГДБОП от началото на 2025 г.
Отговорът е публикуван на сайта на парламента
31.07 | 11:59