Турските бежански лагери могат да поемат потока от сирийски бежанци 29.08 | 20:09
В момента в Турция има 21 лагера с 201 хил. граждани на Сирия

В турските лагери, близо до сирийската граница, има достатъчно място за приютяване на бежанци във връзка с възможна военна операция срещу Сирия, съобщи за ИТАР-ТАСС прессекретарят на правителственото Управление за извънредни ситуации Мустафа Айдогду, цитиран от БТА.
В момента в Турция има 21 лагера с 201 хил. граждани на Сирия, а неотдавна е бил построено ново палатково селище в окръг Шанлъурфа. Общо в бежанските лагери има около 25 хиляди свободни места и затова Управлението за извънредни ситуации разчита, че дори при рязко увеличаване на броя на бежанците проблеми с тяхното настаняване няма да има, посочи Айдогду.
Турският офис към Управлението на върховния комисар на ООН по въпросите на бежанците съобщава, че в момента не се забелязва увеличаване или намаляване на потока бежанци от Сирия към Турция.
"С всички въпроси, свързани с настаняването на сирийски граждани, се занимава турското правителство. В ООН също са разработени всички сценарии за развитие на ситуацията с бежанците", посочи прессекретарят на офиса Селин Юнал.
От сряда турското Управление за извънредни ситуации повиши до максимум мерките за сигурност по границата със Сирия, където от преди повече от седмица работят около 400 специалисти по радиационна, химическа и биологична защита.
По думите на Айдогду, във всички региони, граничещи със Сирия, са предприети рутинни мерки за защита на населението от възможна химическа опасност. Той посочи още, че отрядите за химическа защита са изпратени в пограничните райони не заради наличието на конкретна информация за намерения на Сирия да приложи химическо оръжие, а с цел да се осигури допълнителна сигурност.
По-рано медиите съобщиха, че по границата са доставени противогази, а населението е информирано за разположението на съществуващите укрития и убежища.
Водещи
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Rзчезването на грип Б е очаквано, вирусите се изместват
Лятото беше дълго, затова очаквам грипът да дойде по-късно
11.10 | 13:20
-
Земята под Африка пулсира, континентът бавно се разкъсва
Тав са ранните етапи на формиране на нов океански басейн
11.10 | 13:00
-
Николай Денков за варненския кмет: Видяхме вчера нова серия от същия сериал
Той поздрави кмета Терзиев, че е отказал софиянци да плащат касичка "корупция"
11.10 | 13:20
-
Фандъкова: Има много сериозна криза с боклука
Всички трябва да помогнат тя да се реши, заяви бившият градоначалник на София
11.10 | 13:20
Най-четени
-
Христo Грoзев получи наградата Европейски журналист на годината
Тържествената церемония на фестивала PRIX EUROPA се състоя в Кметството на Берлин
11.10 | 10:20
-
Протест "Гласът на народа срещу насилието над деца" в Бургас и други градове
Сигналът за насилие на детска възпитателка върху 4-годишно момиче е от преди 10 месеца, но за...
11.10 | 10:00
-
Сериозни прмени движението заради традиционния Софийски маратон
Променят се и маршрутите на градския транспорт
11.10 | 09:48