Турция ще строи третата си АЕЦ до България с китайски технологии 08.08 | 16:47

Ще започват и сондажи за търсене на нефт и газ в Черно море

От iNews.bg

Анкара обмисля проект за изграждането на АЕЦ в турската част на област Тракия и смята да се обърне за това към Китай, предаде БГНЕС. "Виждаме, че най-подходящата локация е Тракия, след инженерните проучвания ще определим конкретния терен. Първо обаче е АЕЦ "Аккую" /съвместен проект с Русия/, с волята на Аллах искаме да построим втората в Синоп с японското правителство. За третата в Тракия ще вървим с китайците, мястото все още не е ясно. Има 28-30 критерии за това, и е важно да се съобразим с опазването на околната среда, както и да е близо до водните ресурси. В регион Истанбул, Тракия и Мармара е най-интензивното потребление на електроенергия", казва министърът на енергетиката Фатих Дьонмез, цитиран от в. "Хюрриет".

Според Дьонмез Китай в момента е една от най-големите държави, развиващи ядреното строителство и е пределно наясно с трансфера на тази технология. "Ядрената история на Турция е стара. Под ръководството на г-н президента /Ердоган/ тази мечта се сбъдна. Нашата цел е да пуснем в експлоатация първия си реактор през 2023 г. и не става въпрос само за производството на енергия. По отношение на ядрената технология, ние имаме други програми, като например развитието на подходящите за това наши човешки ресурси", коментира енергийният министър.

Тракийският регион в Турция обхваща Одрин, Къркларели, Текирдаг, Истанбул и Чанаккале. При Одрин се събират българските реки Марица, Арда и Тунджа.

БГНЕС припомня, че на територията на Къркларели /Лозенград/ се намира малкото градче Инеада с 2 179 жители, което стана известно още през 2012 г. с протестите си срещу проекта за строителството на АЕЦ, предвиден да се реализира на 10-ина километра от България и границата при Резово.

През 2015 г., ден след визитата на премиера Бойко Борисов в Истанбул, турският министър на енергетиката и природните ресурси в служебното тогава правителство Али Ръза Алабоюн обяви, че Турция е готова с плана за АЕЦ на километри от границата си с България. Беше налице и меморандум за разбирателство с китайски компании и с американската Westinghouse, интерес прояви и Япония. Районът на Инеада е природен парк заради уникалните лонгозни гори, а поминъкът на местните е основно риболовът. Гражданските протести, пикът на които бе през есента на 2015 г., забавиха старта на проекта, отпаднаха и опасенията на България за възможна екокатастрофа на брега на Черно море и в Странджа.

Турският енергиен министър коментира и проблема със съвместните проучвания на Южен Кипър /гръцката част на острова/, Египет и Израел в Средиземно море. "В продължение на почти 5 години работи сеизмичният ни кораб и данните, които получаваме, са изключително важни. Надяваме се да започнем първите си дълбоководни сондажи тази година. Ние сме позиционирали кораба "Фатих", който ще започне да сондира в рамките на следващите два месеца. Казано накратко, ние сме в очакване да завладеем нашите въглеводородни резерви в Източното Средиземноморие и разчитаме на този кораб", казва Фатих Дьонмез.

Първият сондаж ще бъде при Анталия в турската икономическа зона, следващият – при Мерсин. Министърът изразява съжаление, че Турция е зависима от външните доставки на нефт и газ, и затова Анкара се моли да открие находища на природен газ или петрол на сушата или в морето.

Водещи

Най-четени