Туск: Камерън изобщо не трябваше да прави референдум за Брекзит 06.12 | 12:10
Напускането на Великобритания е грандиозна грешка, казва вече бившият шеф на Европейския съвет

Брекзит е "една от най-грандиозните грешки" в историята на ЕС, последвана от кампания, белязана от "безпрецедентна готовност да се лъже". Това заяви в интервю за британския "Гардиън" и още шест европейски издания бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск, предаде БГНЕС.
В първото си интервю откакто напусна поста миналата седмица Доналд Туск посочи, че Брекзит е бил едно от най-тъжните и болезнени преживявания през петте години на служба – бурен период, белязан още с кризата на Гърция в еврозоната, ожесточени спорове за имиграцията и избора на Доналд Тръмп.
Туск влезе в противоречие с някои други европейски лидери със становището си, че все още е по-добре и за ЕС, и за Обединеното кралство, ако Брекзит не се случи. Много дипломати се опасяват, че втори референдум, който би довел до оставане, ще задълбочи различията във Великобритания, което пък ще блокира вземането на решения в ЕС – нещо, което Туск напълно отрича.
Доналд Туск обвини бившия британски премиер Дейвид Камерън за "грешката, че е организирал референдум, който е нямал шанс да спечели”. Туск критикува френския президент Еманюел Макрон за фразата, че "НАТО е в мозъчна смърт" и че отказва да започне преговори за членство в ЕС с Македония и Албания.
"Ако трябва да приемем Макрон като бъдещ лидер за цяла Европа, от политическа гледна точка ние имаме нужда от политик, който е по-отговорен за ЕС като цяло, а не само за Франция", каза Туск. Той сравни Макрон с Ангела Меркел, която води кампанията за интегрирането на шестте държави от Западните Балкани, като посочи, че тя винаги е готова да мисли за Европа като цяло и да пожертва някои вътрешни и национални интереси, за да защити Европа като цяло.
Водещи
-
Желязков след неуспешния вот срещу кабинета му: Политиката не е сеене на омраза
Мястото на дебата е в парламентарната зала, подчерта премиерът
18.09 | 21:01
-
Зеленски: Украинските войски извършват контраофанзива срещу руските сили на източния фронт
Той не уточни кога е започнала операцията и определи боевете като тежки
18.09 | 20:45
-
Барбутов остава в ареста, пускат Петър Рафаилов под парична гаранция
Те обжалваха мерките „задържане под стража”
18.09 | 20:30
-
Пеевски след вота на недоверие: Това ще е резултатът 3 години и 4 месеца
Следва правителството да работи, парламентът да работи и да има държава, смята той
18.09 | 20:15
Най-четени
-
Василев след словесния сблъсък с Пеевски: Радваме се, че най-сетне се разходи по тротоарите на София
На въпрос докога ще продължи блокадата, той отговори, че за всички депутати е добре всеки ден...
18.09 | 10:30
-
Костадинов: МВР се появява по улиците само при протести или за да дебне шофьори
„Възраждане“ излезе с декларация от парламентарната трибуна във връзка със засиленото...
18.09 | 10:59
-
Български изселници в Турция: Отчаяни сме от партиите в България
Критики към политическия елит
18.09 | 10:15