Ужасите, които светът търпи „в името на Аллах, всемилостивия и милосърдния“ 10.06 | 20:43

Една година от раждането на „Ислямска държава“

От iNews.bg

Измина около година, откакто светът научи за екстремистката групировка, известна днес като "Ислямска държава". Групировката вече имаше месеци стаж, когато друга радикална организация - "Ал Кайда", реши да скъса връзката помежду им. Очевидно, "Ислямска държава", се оказа твърде екстремистка, дори и за мозъците, които организираха атентата от 11 септември.

Но как започна всичко, как светът научи за нея? Началото или събитието, чрез което ислямистите завоюваха мястото си на световната карта, се случи на 10 юни 2014 година, когато превзеха най-големият град в Северен Ирак – Мосул. Тогава за първи път светът се сблъска със заплахата.

Шест месеца по-рано – през януари, ИД бе част от "Ал Кайда" в Сирия и Ирак и най-големите операции на групата, се провеждаха в Рака, Мосул и Рамади.

Месец по-късно ИД бе изхвърлена от Джабат ал-Нусра, филиала на "Ал Кайда" в Сирия. След разделянето ИД пое контрола над сирийския град Рака и иракския град Фалуджа. Рака се превърна де факто в столица на групировката.

Шест месеца по-късно падна Мосул. Въпреки че джихадистите вече бяха поели контрола над Фалуджа и някои други градове в Ирак, превземането на Мосул беше това, което накара светът да погледне наистина сериозно на ИД.

Мосул е не просто един от най-големите иракски градове, но също така и "по-голяма и по-важна награда", отколкото е Фалуджа, пише The Washington Post, като отбелязва, че градът е разположен на стратегически важни транспортни коридори, свързващи Ирак с Турция и Сирия.

Загубата на Мосул показа много слабости на иракските сили за сигурност и бе решаващ фактор за оттеглянето на Нури ал Малики и загубата му на парламентарните избори през април 2014 година.

Тази карта е от юни, миналата година и показва колко е бил спонтанен или внезапен възходът на "Ислямска държава" - екстремистите вече бяха превзели няколко градове, източно от Багдад. Досега са успели да подчинят и някои главни северни градове, включително и Тикрит – родният град на Саддам Хюсеин.

1518199

През август започнаха актове на геноцид срещу язидите. Бруталната кампания, която джихадистите предприеха към тази етнорелигиозна група, предизвика САЩ и другите съюзници да се намесят.

Докато екстремистите напредваха навътре в Северен Ирак, язидите – малка група, която живее в района на Синджар, бяха принудени да напуснат домовете си. Някои бяха убити, други – заточени в планината, оставени да умират от глад и жажда. На 7 август американският президент Барак Обама определи ситуацията като "потенциален акт на геноцид" и заяви, че САЩ и техните съюзници ще се намесят с военна сила в Ирак.

Между август и октомври 2014: След кризата с язидите, водени от САЩ сили нанесоха въздушни удари по бастионите на "Ислямска държава". Въпреки, че въздушните удари поразиха много цели, те не спряха потока от чуждестранни бойци в Ирак и Сирия. Според статистиката повече от 1000 бойци от други страни влизат в Сирия всеки месец.

През януари 2015 година ИД в крайна сметка сирийския граничен център Кобане, където четири месеца кюрдите се бориха да си върнат града.

През февруари имаше вероятност да бъде блокиран маршрутът на бунтовниците за доставки, но боевете продължиха с неуспех и до днес.

През март "Ислямска държава" загуби Тикрит. За първи път иракските сили си върнаха по-важен град, а с това и надеждата, че ще има офанзива на коалицията съюзници и към Мосул.

През май обаче ислямистите постигнаха успехи. Превзеха напълно Рамади в Ирак и Палмира в Сирия. Нарастващото влияние на групировката става все по-очевидно и плашещо. Това важи и за България, сега след като стана ясно, че терористите са превърнали Балканите в своя цел.

Най-четени