Украйна е готова да доставя ток на Германия 04.09 | 15:20
По този начин ще бъде оказана помощ, за да може западната държава да преодолее очертаващия се за нея дефицит
Украйна е готова да доставя ток на Германия.
По този начин ще бъде оказана помощ, за да може западната държава да преодолее очертаващия се за нея дефицит. Това е заявил премиерът на Украйна Денис Шмихал, който е на посещение в Германия, предаде БНР.
Тази сутрин той е провел среща с президента Франк-Валтер Щайнмайер. Предстои да се състои разговор и с канцлера на Германия Олаф Шолц.
Шмихал е отправил няколко конкретни предложения към Берлин за оказване на помощ в енергийната криза. Киев е изразил желание да доставя електроенергия от своите ядрени централи. И в момента Украйна изнася ток за Румъния и Полша. Така вече на практика има изградена инфраструктура към Германия.
Премиерът на Украйна е категоричен, че те разполагат с достатъчно ток благодарение на своите атомни централи. Той подчерта, че веднага след нападението на Русия на 24 февруари Украйна и Молдова са се отделили от постсъветската електропреносна мрежа, която е изградена в региона. По този начин те са станали независими от Москва.
В средата на март е започнало и синхронизиране на мрежата на Киев с тази на европейските държави. Именно оттогава Украйна изнася между 400 и 700 мегавата ток в страните от Общността.
Шмихал се обяви за това квотите за износа на ток да бъдат увеличени неколкократно.
Водещи
-
Цончо Ганев: С решението си за американските самолети Радев прави страната потенциална цел за иранските ракети
България вече участва в две войни – и в Украйна, и в Иран, смята депутатът от "Възраждане"
20.07 | 17:59
-
ДБ иска пълна информация за разполагането на американските самолети в Безмер
Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обвързват решението за цистерните с проекта Freya
20.07 | 17:20
-
ГЕРБ и ДПС ще подкрепят искането за разполагане на американски самолети у нас
ПП чакат препоръките на Румен Радев
20.07 | 16:45
-
Годишната консумация на пиво на българина е 76 литра
Над 40% от инвестициите са насочени към нови мощности за производство на малц.
20.07 | 16:30
Най-четени
-
Мбапе стана голмайстор на XXIII Световно първенство по футбол
Втори с осем попадения остана Лионел Меси от Аржентина, следван от англичанина Джуд Белингам и...
20.07 | 09:45
-
„Няма малка и голяма кражба. Има кражба“: Шишков разкри как са сключвани договорите за пътища
"Няма малка и голяма кражба. Има кражба", категоричен бе министърът на представянето на "Кой,...
20.07 | 13:00
-
Испания е новият световен шампион, надигра и детронира Аржентина
Резерва попари 10 от “Албиселесте“ в продълженията на Мондиал 2026
20.07 | 02:16
-
„Аяхуаска води до разпад на личността“: Нови разкрития за случая в хижа „Петрохан“
"5 месеца не е много време за работа по един такъв случай."
20.07 | 10:45