Ултиматум! ЕК даде месец на Полша да промени съдебната си система 12.09 | 18:57
В противен случай комисията ще заведе дело срещу Варшава в Съда на ЕС

Европейската комисия даде на Полша едномесечен срок да приведе съдебната си система в съответствие с европейските норми, предаде ТАСС. Това се казва в писмо на ЕК, разпространено на сайта на институцията.
Писмото от Брюксел до Варшава гласи, че "полското право не съответства на европейското заради въведената възрастова граница за пенсиониране при двата пола (65 г. при мъжете и 60 г. при жените), което представлява дискриминация по полов признак".
ЕК не е съгласна също с предоставеното на правосъдния министър право по свое усмотрение да удължава мандата на съдиите, достигнали пенсионна възраст, а също и да назначава или да отстранява председателите на съдилищата.
"Ако до един месец Варшава не отстрани тези положения, ЕК може да заведе иск срещу Полша в Съда на ЕС", предупреждава Брюксел в писмото.
Спорните промени в полското законодателство бяха въведени след 2015 г., когато на власт дойде дясната консервативна партия "Закон и справедливост" на Беата Шидло.
Водещи
-
Бонев: Няма как заплатите в градския транспорт да се вдигнат нито с 300, нит с 400 лева
По думите му само в две от четирите дружества на транспорта – авто и електротранспорт, има 69...
18.05 | 13:00
-
Глобиха 24 души с по 10 бона: Звънели на тел. 112, пращали службите за зелен хайвер
Неверните сигнали с искане на помощ на спешния телефон през 2024 г. са нараснали с 20% спрямо...
18.05 | 12:00
Най-четени
-
Започва затопляне, на запад ще вали
Максималните температури ще бъдат между 17° и 19°C в цялата страна
18.05 | 09:00