Ферибот от Атина ще евакуира желаещите да напуснат Санторини 06.02 | 16:30
Над 6 400 са вече земетресенията в района за последните 10 дни

Ферибот от Атина започва да евакуира желаещите да напуснат Санторини. В сряда плавателните съдове бяха спрени от движение заради лошото време. До момента самолетите бяха единственият начин за напускане на острова.
Над 6 400 са вече земетресенията в района на Санторини за последните 10 дни. Близо 10 хиляди души напуснаха острова. Най-силният трус до момента е с магнитуд 5.2 по скалата на Рихтер. Според сеизмолози вариантите за развитие на този процес са два - поредицата може да затихне с времето, продължавайки месеци наред. Вторият сценарий е за едно по-мощно земетресение.
Училищата остават затворени до края на тази седмица. На Санторини са разположени допълнителни сили на пожарната, за да реагират, ако има необходимост.
В сряда екип на NOVA пристигна в епицентъра на необичайните земетресения. "Усетих 5-6 осезаеми трусове тази нощ. Определено има тревога у хората, които не са се евакуирали”, сподели синоптикът на NOVA Николай Василковски.
"Събудихме се в 04.30 ч. и излязохме навън. Прибрахме се към 06.30 ч., когато трусовете утихнаха. Земетресенията са интензивни. За първи път от толкова дни през нощта имахме такива. Подготвени сме още от началото, когато от общината издадоха заповед. В колата имаме дрехи, храна, документи. Ако се засилят трусовете, ще напуснем острова”, коментира в ефира на "Здравей, България” българката Галина Христова.
Водещи
-
Обвиняемият в тройното убийство в Бургаско остава в ареста, реши съдът
Убийствата са извършени по особено мъчителен за жертвите начин, с особена жестокост и в...
23.10 | 19:45
-
Скандал в NBA: Арестуваха треньор и известен баскетболист
Чонси Билъпс и Тери Розиър са задържани по подозрение за нелегални залози
23.10 | 19:30
-
Газът в Европа поскъпва с над 2% след санкциите на ЕС за забрана на вноса на руски втечнен газ
Газохранилищата в ЕС са запълнени средно на 82,83%
23.10 | 19:15
-
Съдът на ЕС: Формулата за дялово разпределение в сметкте за парно да се пренапише
Решението е задължително за всички институции и следва да доведе до отмяната на формулата в...
23.10 | 19:00
Най-четени
-
Край на дългогодишната привилегия на Румен Радев да размахва укази над службите за сигурност
Ветото, което не уплаши никого
23.10 | 12:45
-
Спаси София: Ако картелът с боклука е проблем, защо таксиметровият картел не е?
„Ако ни е проблем картелът за боклука, защо не ни е проблем картелът при такситата?“, попита...
23.10 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45