Финансист прогнозира: Предстои кратко и постепенно поскъпване на бензина и дизела у нас 07.10 | 13:45
Големият въпрос е дали Израел ще ударят точно петролните находища на Иран, смята Димитър Георгиев, анализатор на международните пазари

Светът е в очакване на отговора на Израел. Няма съмнения, че те ще отговорят на атаката към тях. Големият въпрос е дали ще ударят точно петролните находища на Иран.
Това каза пред БНР финансистът Димитър Георгиев, анализатор на международните пазари, който не очаква това да се случи, защото би намалило подкрепата на Запада за Израел.
"Основният сценарий е атаката да бъде върху военни обекти в Иран и да бъде умерена."
Близкият изток произвежда една трета от световните количества петрол. Оттам минават и ключови транспортни артерии. Всеки голям конфликт, който би ограничил производството и доставките на петрол оттам, е рисков, обясни Димитър Георгиев.
Докато не стихне напрежението, цените на петрола ще останат по-високи, отколкото бяха миналата седмица, заяви той.
"На теория може безкрайно много да си повишат цените."
В най-неблагоприятната ситуация – горящи петролни кладенци, ще видим трицифрени цени на петрола, каза експертът, но определи това като "изключително малко вероятен сценарий".
Големите опасения за тежък регионален конфликт, който въвлича великите сили, няма да се сбъднат, смята Георгиев. Той допуска дори спад на цените в рамките на 6 месеца.
Цените на петрола не са били сериозно засегнати от инфлацията заради голямото производство и засиленото глобално предлагане. Големият тренд на инфлацията е твърдо надолу, посочи още Димитър Георгиев, но същевременно добави, че трябва да свикнем с постоянния ход на цените на стоките нагоре.
Ако се вгледаме в историята назад, светът никога не е бил по-мирно място. Няма въоръжени конфликти там, където се произвежда петрол, а това води до устойчиво производство и трайно предлагане, което пък задържа цената, коментира Димитър Георгиев.
Георгиев прогнозира кратко и постепенно поскъпване на бензина и дизела у нас през следващите няколко седмици, след което цените отново да се върнат на сегашните нива, дори по-ниски.
Балансиран бюджет може да се постигне не чрез увеличаване на данъците, а чрез задържане на разходите - постепенно отдръпване на държавата от икономиката, изрази мнение финансистът в предаването "Преди всички".
По-високи пенсии може да има, но не чрез номинално увеличаване всяка година за сметка на бюджетен дефицит, а чрез устойчив ръст на икономиката, който се постига чрез намаляване на пречките за правене на бизнес, подчерта Георгиев.
"Страната има нужда от стимулиран бизнес, ниски данъци, нови инвестиции. Защото имаме сериозен проблем с привличането и на чуждестранни, и на местни инвестиции."
Водещи
-
Боян Радев е приет във ВМА в тежко състояние
83-годишният ни ветеран борец е настанен в интензивното отделение на лечебното заведение
23.07 | 13:20
-
Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса
Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с...
23.07 | 12:30
-
Необходимият нетен месечен доход за издръжка на тричленно семейство в България е 2748 лв. към края на второто тримесечие
От синдиката представиха на пресконференция резултатите от наблюдението на потребителските...
23.07 | 12:45
-
"Продължаваме промяната" обяви, че официалната им страница в интернет е била подложена на хакерска атака
Защитите ни се активираха навреме и реални проблеми с достъпа нямаше
23.07 | 12:15
Най-четени
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Принца на мрака Ози Озбърн, който си отиде на 76 г. във вторник
Групата Black Sabbath, с която той положи основите на хеви метъла, публикува негова снимка от...
23.07 | 09:14