Финансисти и републиканци се хванаха за гушите заради проблемите на САЩ 08.10 | 13:05

"Няма да разговарям под заплахи", закани се Обама

От Елица Елефтерова

Според администрацията на Обама неизпълнението на задълженията на САЩ може да бъде "катастрофално". Икономистите твърдят, че неплатежоспособността може да потопи страната в рецесия и да доведе до глобална финансова криза, съобщава Reuters.

За повечето републиканци обаче перспективата САЩ да се превърнат в самотна суперсила, която "жонглира" със сметките и дълга на страната, не изглежда толкова зле. Правителството би могло да закрепи положението без увеличение на тавана на дълга, като през това време поеме лихвените плащания и някои други приоритетни финансови ангажименти, твърдят те.

Ако не приемат закона за вдигане на тавана на дълга на 17 октомври, САЩ няма да могат да обслужват дълга си, т.е. да изплащат задълженията си към външни кредитори, като Китай, например.

"Няма да се откажем да обслужваме публичния дълг. Това обаче не означава, че трябва да плащаме всички сметки, които се появяват ежедневно", заяви републиканецът Джо Бартън пред CNBC в понеделник.

Позицията на Бартън отразява истинско несъгласие с предупрежденията от Уолстрийт и анализаторите от Вашингтон или той омаловажава неплатежоспособността, за да получи тактическо предимство в преговорите с президента Барак Обама. Но Бартън не е външен човек.

Почти всеки републиканец в Камарата на представителите гласува законопроект, който през май ще накара Министерството на финансите да даде приоритет на облигационните плащания и социалните осигуровки на пенсионерите в сравнение с други задължения, в случай че Конгресът не успее да вдигне тавана на дълга. В Сената 29 членове на републиканците, чийто брой в камарата е 44, се подписаха и подкрепиха идеята.

Републиканците твърдят, че подходът ще сведе до минимум страничните ефекти, ако Конгресът не успее да повиши тавана дълг пред Министерството на финансите на 17 октомври.

Минали и настоящи служители на Министерството на финансите, както и анализатори от Уолстрийт отхвърлиха това становище, което, според тях, в най-добрия случай звучи наивно.

Ако плащанията по облигационния заем, както и социалните плащания бъдат извършени навреме, правителството ще трябва да забави други плащания с дни или седмици. Това ще предизвика огромна икономическа шокова вълна сред военните, болниците и всички други организации, които са по-долу в списъка с приоритетите.

Президентът на САЩ Барак Обама е готов да обсъди с републиканците здравната реформа, но едва след като бъде възстановено финансирането на държавните учреждения и бъде завишен таванът на бюджетния дефицит.

"Ще се радвам да обсъдя с републиканците здравната реформа, както и други теми. Но както вече заявих, няма да разговарям под заплахи. Републиканците казват: "Или получаваме всичко, или ще доведем страната до банкрут". Няма да се поддам на подобни изнудвания", категоричен е Обама.

"Готов съм да преговарям, но само след като бъде възстановено финансирането на държавните учреждения и бъде завишен таванът на бюджетния дефицит. Тоест едва след като бъде приет бюджета. Едва тогава можем да седнем на масата за преговори. Конкретно за здравната реформа - и дума не може да става за отмяната й. И без друго реформата вече стартира", подчерта президентът на САЩ.

Освен това планът на републиканците може да е неприложим в практически смисъл. Министерството на финансите на САЩ извършва около 4 милиона трансакции на ден и отделянето на някои от тях ще бъде практически невъзможно.

С представянето на план за справяне с евентуалното неизпълнение на задълженията републиканските законодатели може просто да целят да покажат на избирателите, че предприемат стъпки за минимизиране на всякакви възможни отпадания.

Водещи