Фицо обеща да блокира присъединяването на Украйна към НАТО 07.10 | 18:15

Политиката на Словакия може да забави членството в алианса до 2027 г.

От iNews

В неделя словашкият премиер Роберт Фицо обеща да блокира присъединяването на Украйна към НАТО, докато е начело на правителството на страната, информира Политико, цитирано от БТА.

Ръководството на НАТО желае Украйна да се присъедини към военния алианс след края на войната с Русия, за да предотврати бъдеща агресия от страна на Москва. Декларацията на Фицо обаче подчертава политическите трудности, които вероятно ще възникнат при постигането на тази цел, отбелязва изданието.

"Докато съм начело на словашкото правителство, ще насочвам депутатите, които са под мой контрол като председател на (управляващата партия Смер), никога да не се съгласяват Украйна да се присъедини към НАТО," заяви той в седмичното предаване "5 минути до 12" на Словашкото радио и телевизия СТВР.

Относно позицията си за членството на Украйна в НАТО, Фицо подчерта, че тя е прозрачна: "Това е нещо, което открито казах на премиера Шмигал, на американците и на всички останали," цитира думите му Евронюз.

Медията припомня, че словашкият премиер последователно обвинява Запада и САЩ в подхранване на конфликта, като хвърля вината върху Европа. "Има военен конфликт в съседна държава, където славяните се избиват помежду си, а Европа значително подкрепя това убийство, което просто не разбирам," каза Фицо в неделя.

Думите на Фицо рязко контрастират с позицията на новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте, който в четвъртък заяви, че "Украйна е по-близо до НАТО от всякога и ще продължи да върви по този път, докато не стане член на нашия съюз."

 

Съгласно учредителния договор на НАТО от 1949 г., решенията за разширяване се вземат "с единодушие," което означава, че противопоставянето на Фицо може да блокира членството на Украйна поне до края на настоящия мандат на словашкия лидер през 2027 г. Други членове на НАТО, които са приятелски настроени към Русия, също биха могли да осуетят стремежа на Украйна за членство, отбелязва Политико.

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Швеция и Финландия подадоха молби за членство в алианса, но бяха блокирани от Турция и Унгария в продължение на почти две години. Турция се противопостави заради кюрдските активисти в Швеция и ограниченията върху оръжейния износ за Анкара, докато причините за съпротивата на Унгария не бяха ясно посочени. Финландия и Швеция станаха членове на НАТО съответно през април 2023 г. и март 2024 г.

След преизбирането си миналата есен, Фицо промени политиката на предишното правителство за предоставяне на помощ на Украйна и вместо това обеща, че Словакия няма да изпрати "нито един патрон." Той също така се сближи с Москва, по подобие на премиера на Унгария Виктор Орбан, отбелязва Политико.

Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте направи първата си официална визита в Украйна след поемането на поста, за да затвърди подкрепата на НАТО за Киев във войната с Русия, отбелязва Асошиейтед прес. По време на визитата си в Киев Рюте се срещна с президента Володимир Зеленски и подчерта, че "Украйна е по-близо до НАТО от всякога." Изявлението на словашкия премиер Фицо обаче забавя – поне засега – стремежа на Зеленски за членство в алианса.

Рюте потвърди ангажимента на НАТО към Украйна и заяви, че алиансът ще продължи да стои редом до страната, съобщи Европейският нюзрум.

 

Водещи

Най-четени