Франция избира президент 22.04 | 09:30

Право на глас имат около 45 милиона избиратели от общо 65,35 милиона французи

От Кремена Бедерева

Французите гласуват днес -22 април, в първия тур на изборите за президент на републиката. Вторият ще се състои на 6 май. Право на глас имат около 45 милиона избиратели от общо 65,35 милиона французи.

Изборните секции (около 85 000 в метрополията) ще бъдат отворени в 8 ч. местно време и в по-малките общини ще затворят в 18 ч., а в големите градове може да работят до 19 или най-късно до 20 ч. Франция е втората държава в Европейския съюз по численост на населението, след Германия, отбелязва AFP.

Париж има население от 2,25 милиона, следва Марсилия с 850 000 и Лион с 479 000. Католицизмът е религията с най-много последователи във Франция, която има и едни от най- многочислените мюсюлмански и еврейски общности в Европа - съответно 4 милиона и 500 000 души. Петата република е основана през 1958 г. От 1962 президентът на Републиката се избира с общо и пряко гласуване. Мандатът е 7 години до 2002 г., а след това - 5 години.

Парламентът е двукамарен: долната камара - Националното събрание, се избира с общи преки избори на всеки пет години и има върховенство над Сената, избиран с общи непреки избори за шест години и подновяван наполовина на всеки три години.

Сегашният президент Никола Саркози бе избран на 6 май 2007 г. с 53 на сто от гласовете и победи съперницата си от Социалистическата партия Сеголен Роаял (47 на сто).

Водещи в социологическите проучвания са социалистът Франсоа Оланд, смятан за фаворит и вероятен следващ президент, и сегашният държавен глава Никола Саркози, който е лидер на десницата, уточнява БТА. Анкетите дават почти изравнени позиции между двамата за първия тур (28-27 на сто), но за втория сочат убедителна победа за Оланд с 54 срещу 46 на сто.

Следват Марин Льо Пен, водачка на крайнодесния Национален фронт и дъщеря на неговия основател Жан-Мари Льо Пен (между 13 и 16 на сто); левият "трибун" Жан-Люк Меланшон, който се съюзи с комунистите и иска да реорганизира левицата; центристът Франсоа Байру и още четирима "малки" по определението на Франс прес кандидати.

Темите, върху които е центрирана кампанията на 57-годишния Саркози, са силно надясно в политическия спектър - сигурността, имиграцията и ислямът. Той се надява да привлече част от електората на крайната десница. Оланд, също на 57 години, е социалист реформатор, по-скоро умерен, с амбициите да бъде по стил на управление "нормален" президент.

Депутат и бивш лидер на социалистите, той се представя като кандидатът на "сериозната левица, който няма да разочарова". Французите обикновено научават резултатите от телевизиите при самото затваряне на последните изборни секции в 20 ч. местно време. Това става благодарение на много надеждна система за изчисляване въз основа на реално подадени бюлетини, а не на прогнози от екзит полове (анкети на изхода на изборните секции).

Социологическите институти получават преди 20 ч. резултатите от известен брой представителни секции, които са затворили по-рано, и така могат да определят със сигурност резултатите за цялата страна. Но тази година е възможно социалните мрежи да разбият строго установения и спазван ред.

Водещи

Най-четени