Франция с 61 огнища на птичи грип 03.01 | 18:02
40 от тях са се появили само за няколкото последни дни
Към 1 януари във Франция е имало 61 огнища на заразяване с птичи грип, най-вече в югозападния департамент Ланд, сочат данни на френското земеделско министерство, цитирани от Франс прес, предаде Нова ТВ. Това означава, че само за няколко дни броят се е увеличил с 40.
В прессъобщение ведомството уточнява, че 48 от 61 потвърдени огнища се намират в Ланд, където традиционно се произвежда "фоа гра” - специално приготвен черен дроб от угоена гъска или патица. При предишния доклад от 29 декември се съобщаваше за 21 огнища в цяла Франция.
Министерството подчертава, че периметърът около потвърдените огнища, в който местните власти могат да наредят превантивно избиване, току-що е разширен съгласно заповед, публикувана в Държавния вестник.
Превантивното клане на здрави животни е заклеймено от земеделските синдикати, според които то е "колкото санитарно неефективно, толкова и морално неприемливо".
Болестта се разпространява бързо в Европа и кара птицевъдната индустрия да бъде нащрек, след като предишни огнища доведоха до избиване на десетки милиони птици.
Водещи
-
Отменени полети и хора без ток в САЩ заради лошото време
25.01 | 10:20
-
Анализатори коментираха оставката на Румен Радев и ефекта ѝ върху политическата картина
Вижте мненията на политолозите Атанас Радев и Борис Попиванов, и социолозите Боряна Димитрова...
25.01 | 10:00
Най-четени
-
Жълт код за поледици в 4 области на страната
Затоплянето в останалата част на страната продължава
25.01 | 09:00
-
Имиграционни агенти застреляха още един човек в Минеаполис ВИДЕО
В Truth Social Доналд Тръмп написа: "ОСТАВЕТЕ ПАТРИОТИТЕ ОТ ICE ДА СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА!"
25.01 | 09:15