Частната армия на Русия "Вагнер" ще обучава доброволци за фронта 11.11 | 17:30
Това съобщи ръководителят на руската военна компания Евгений Пригожин
Ръководителят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин каза днес, че неговата организация ще обучава доброволци и ще изгражда укрепления в две руски области, които граничат с Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Частната военна компания "Вагнер" помага и ще помага на населението на граничните територии (в близост до Украйна) да получи обучение, да изгради съоръжения, да подготви хора и да организира доброволчески отряди", каза Пригожин, цитиран от пресслужбата на неговата компания "Конкорд".
Според шефа на "Вагнер" тези нови дейности вече са започнали в руските Белгородска и Курска област, където в последните месеци често избухват пожари, които според Москва са резултат от удари на украинската армия. Целта, според Пригожин, е да се изградят "укрепителни съоръжения и центрове за обучение на доброволци в граничните райони". "Който иска мир, се готви за война. Винаги трябва да сте готови да защитите земята си", добави той.
От 2014 г. насам наемниците от "Вагнер" са обвинявани, че служат на интересите на руския президент Владимир Путин в много конфликтни зони - Сирия, Украйна, Южна Африка и Южна Америка, пише БТА.
През последните месеци групата активно действа на фронта в Украйна в подкрепа на руската армия. За ръководителя ѝ се твърди, че обикаля руски затвори, за да вербува затворници да се бият в Украйна срещу намаляване на присъдите.
През септември 61-годишният Евгений Пригожин, който години наред отричаше, че има нещо общо с Вагнер, призна, че е основал частната военна компания. А тази седмица се похвали, че е извършил операции за оказване на влияние върху изборите в САЩ. Сега той действа съвсем открито в Русия което говори за увеличаване на влиянието му след започването на инвазията на Русия в Украйна и началото на военната мобилизация в страната. През октомври Пригожин показно откри в Санкт Петербург централата на частната си военна компания.
Водещи
-
Бундесбанк: Германия е изправена пред нарастващ риск за финансовата си стабилност
Банката е обезпокоена и от нарастващите нива на дълг както в ЕС, така и извън него, тъй като...
06.11 | 16:44
-
Асен Василев: Какво е прасе касичка? Просто погледнете този бюджет
Той настоя правителството да оттегли и пренапише бюджета, тъй като по думите му той е пагубен...
06.11 | 16:30
Най-четени
-
Общественият съвет за Национална детска болница подава оставка
Съветът беше създаден преди две години и половина с цел прозрачност на процеса по изграждането...
06.11 | 11:59
-
Времето у нас буквално "полудява" през следващите дни
През следващите дни облачността ще се задържи, като в петък не се очаква съществена промяна в...
06.11 | 10:45
-
Енергийната комисия отхвърли ветото на президента за Лукойл
Против ветото на държавния глава гласуваха 12 народни представители, 5 го подкрепиха.
06.11 | 12:59
-
Автобус с фенове на ФК „Барселона“ се запали в Белгия
Барселона завърши наравно 3:3 като гост срещу Брюж. "Каталунците" прекъснаха серия от четири...
06.11 | 11:00