Черен труд на бял континент! Това ви чака в Гърция 13.08 | 14:50

Страната стяга мерките срещу "черния труд"

От Цанка Донкова

Не са малко българите, които стягат куфарите и търсят по-добър живот в чужбина. Една от най-предпочитаните страни за това начинание е именно южната ни съседка Гърция. Страната на Зевс е не само по-близо, но и заплащането често устройва сънародниците ни. Друг е въпросът, че нерядко българите "работят на черно".

Тази практика обаче скоро може да свърши, тъй като Гърция е решила да затегне мерките срещу безнаказаността и са започнали проверки. Целта е да се преустанови придобилото национални мащаби явление наричано "недеклариран и неосигурен черен труд". Новоприетите мерки предвиждат солени глоби за работодателите - над 10 хиляди евро, ако бъдат заловени, че не са декларирали и не плащат осигуровки за всеки нает от тях работник. Санкциите се налагат на място от инспекторите, които са констатирали нарушенията. Мерките бяха наречени в медиите "сафари срещу "черния труд".

Правителството в Атина е решено да защити правата и интересите на работещите и да съхрани устойчивостта на осигурителните фондове. Статистиката показва, че над половин милион са работещите в Гърция, чийто труд не се декларира и не се осигурява от работодателите.

Проверките на инспекторите в туристически райони на страната обаче показват, че се наблюдава вълна от назначения. Въпреки това човек става свидетел на невиждани сцени - "черноработници" скачат от прозорците и бягат, за да не бъдат регистрирани като неосигурени. В същото време за ръст на назначенията, когато и където се правят проверки, сочат данните от електронната система на министерството на труда, социалното осигуряване и социалните грижи, регистрирани от средата на юни до началото на август.

Представители на пазара на труда пък уточняват, че в повечето случаи неосигурените работещи се чудят къде да избягат, за да не бъдат открити от инспекторите. Председателят на сдружението на хотелиерските чиновници, участвал в някои от проверките, казва, че работещите дори скачат в морето, за да не бъдат хванати от инспекторите.

Чистата статистика сочи, че при проверки на о-в Санторини само за седем дни назначенията са се увеличили неимоверно, като цифрата е достигнала до 541 души спрямо между 55 и 77 през останалите дни. В Саламина е констатирано, че вместо уволнения, каквито са показали проверките, са били извършени 37 назначения. На о-в Спецес само за три дни назначенията са били 64. На Миконос новоназначенията са над 300, а докато не е имало проверки, са били от 27 до 42. Същото явление е констатирано и по островите Наксос, Закинтос, Родос, Китира, Тинос, Самос, Калимнос, Кос, полуостров Пелопонес, Халкидики и на други места.

В Лакония например от 8 до 15 юли са били обявени 437 назначения на работещи, докато в предишни дни този брой е бил между 24 и 45. Само за четири дни в Арголида са били назначени 46 души, а в предишните дни назначените са били от един до трима души. Освен внезапни назначения само за няколко дни, властите са установили, че в предишните дни не е имало уволнения или търсене на работещи.

За сравнение през 2010 г. "черният" труд е съставлявал 25%, а за първите шест месеца на миналата година той вече е бил 38,4 %. Това означава, че не се плащат осигуровки за четирима от десет работещи, допълва БТА.

Загубите за гръцката държава и пенсионните фондове от хилядите неосигурени работещи са между 6 и 8 милиарда евро. Те идват най-вече от данъците върху доходите, тъй като "парите на черно" не се декларират. Синдикатите са на мнение, че основните причини за този невиждан бум на "черния труд" в Гърция се дължи на растящата безработица през последните години, както и на премахването на колективните трудови договори.

Водещи

Най-четени