Черният списък на ЕС за офшорките готов за Нова година 13.11 | 16:33
Ще бъдем строги с всеки, който го заслужава, закани се еврокомисарят по икономиката

Черният списък на Евросъюза за офшорните зони ще бъде готов за Нова година. В момента в Брюксел се работи активно върху система за контрол и регулация на т. нар. "финансови посредници" и до края на годината ще представи списък с офшорните страни, където компании и частни лица извършват финансова дейност, с която избягват плащането на данъци. Това заяви еврокомисарят по въпросите на икономиката и финансите Пиер Московиси в интервю за италианска телевизиям предаде БГНЕС.
"Обещаваме да подготвим "черен списък" на т. нар. данъчни убежища до края на 2017 г. ЕС ще бъде строг към тези, които го заслужават", каза още Московиси. По думите му към момента се разследват 90 страни и ако те не искат да влязат в списъка, трябва да спазват "всички, установени от ЕС правила". "Работим върху реформа на системата за контрол на финансовите посредници и без съмнение тяхната дейност трябва да стане по-прозрачна", каза той.
Съобщението идва седмица след избухването на поредния скандал с укриване на средства в данъчни убежища от богати и известни лица и фирми. Схемата този път получи името "Парадайс Пейпърс". Интересното в случая е, че от журналистическото разследване изскочиха имената на хора от близкото обкръжение на Доналд Тръмп, на Владимир Путин, на известни политици, дори на кралица Елизабет Втора и принц Чарлз. Сред уличените в рамките на "Парадайс Пейпърс" бяха и синовете на турския премиер Бинали Йълдъръм, министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос и други.
През пролетта на 2016 г. Международният консорциум на разследващите журналисти, който стои зад разкритията, представи друга група документи и за офшорни сметки на богатите известните. Тогава скандалът стана известен като "Панамските документи".
Водещи
-
Непотвърдено: Разчлененото тяло, открито в Кула, е на 20-годишния Мариян Пасков
Той е бил убит по особено мъчителен начин, коментират в социалните мрежи
09.03 | 18:00
-
Учени откриха трето състояние - между живота и смъртта
За някои клетки смъртта не е краят
09.03 | 17:40
-
Ватиканът: Състоянието на папа Франциск е стабилно
Светият отец се лекува от двустранна бронхопневмония
09.03 | 17:20
-
Откриха разчленен труп край гр. Кула
В града веднага се заговори, че това е изчезналият миналата неделя 20-годишен Мариян Пасков
09.03 | 13:55
Най-четени
-
Пеканов: Борисов и Желязков да поемат ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана
Той припомни, че БСП са против либерализацията на пазара на ток: "трудно ми се струва да се...
09.03 | 16:40
-
Асен Василев: Ако бюджетът е добър за България, ще го подкрепим, но този не е добър
Със сигурност България трябва да стане член на еврозона и това ни поставя в сърцето на Европа,...
09.03 | 13:00
-
Откриха разчленен труп край гр. Кула
В града веднага се заговори, че това е изчезналият миналата неделя 20-годишен Мариян Пасков
09.03 | 13:55