Чехия вече ни пуска с отрицателен тест за коронавирус и онлайн регистрация 05.02 | 20:06
До петия ден след пристигането си те трябва да си направят още един PCR

От днес Чешката република въвежда нова система за определяне на рисковите държави за заразяване с COVID-19 и нови правила за влизане на нейна територия от пътниците, пристигащи от тези държави.
Пристигащите от България е необходимо предварително да попълнят и изпратят електронен Формуляр на пътуващия (Public Health Passenger Locator Form), както и да представят при пристигането си в Чешката република антигенен тест за COVID-19, не по-стар от 24 часа, или PCR тест, направен не повече от 72 часа преди пристигането. В допълнение, до 5 дни след пристигането си в Чешката република, те следва да направят отново PCR тест и да го представят на местната хигиенно-епидемична служба, като до тогава те са длъжни да се самоизолират. 10 дни след пристигането си те са длъжни, също така, да носят хирургична или предпазна маска стандарт FFP2. Електронният формуляр може да бъде открит на следния интернет-адрес: https://plf.uzis.cz/.
Продължават да важат изключенията от горните правила за международния транспорт, за транзитно преминаващите през територията на Чешката република пътници и за трансграничните работници. Остава да важи правилото, че пътуванията до Чешката република са възможни само в случаи на извънредна необходимост и при наличие на съществена причина, като вече разрешеният престой при такива пътувания е до 12 часа.
При нужда от съдействие българските граждани в Чешката република могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Прага на следните телефонни номера: +420 222 212 011; +420 222 211 258, както и на дежурен телефон в извънработно време: +420 774 790 991. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: Embassy.Prague@mfa.bg.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.
Препоръчваме на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: https://mfa.bg/bg/embassyinfo.
Водещи
-
Забраната за телефони в клас: Всяко училище само ще определя какви ще са правилата
"Мисля, че не се съсредоточават в учението като гледат телефоните и щракат на телефоните",...
24.09 | 11:45
-
Киселова закри днешното заседание на НС поради липса на кворум
Председателят на парламента Наталия Киселова закри днешното пленарно заседание след две...
24.09 | 11:00
-
Българи масово изкупуват имоти край Кавала
По-младото поколение гърци обаче има по-прагматичен подход към ситуацията – за тях масовото...
24.09 | 10:45
Най-четени
-
Кои ваксини са безплатни у нас 2
Къде родителите да намерят информация за поставените ваксини на децата им
24.09 | 09:30
-
Заради ареста на Коцев: Евродепутати поискаха спиране на плащанията по ПВУ за България
Политически контекст и последствия
24.09 | 09:59
-
Левон Хампарцумян: Дългосрочното натрупване на бюджетни дефицити накрая води до катастрофа
„Не може заплатите в бюджетния сектор да бъдат 10% от БВП. Не може пенсиите да са нараснали с...
24.09 | 10:27
-
Издирват турист, плувал в едно от Седем рилски езера
Директорът на Национален парк „Рила“ Красимир Андонов съобщи, че сигналът е получен на 112.
24.09 | 08:59