Шведската полиция разреши поредната акция с изгаряне на Корана 28.06 | 13:10
Според телевизия 4 Nyheterna на мястото на акцията вече са извикани подкрепления. Днес мюсюлманите празнуват един от основните религиозни празници - Курбан байрам.

Шведската полиция разреши поредната акция с изгаряне на Корана пред главната джамия в Стокхолм, съобщи Шведското радио.
Според телевизия 4 Nyheterna на мястото на акцията вече са извикани подкрепления. Днес мюсюлманите празнуват един от основните религиозни празници - Курбан байрам.
В решението си полицията се позовава на решение на Административния съд на Швеция. В началото на април съдът отмени наложената от шведското външно министерство забрана за провеждане на демонстрации, по време на които се изгарят Корани. В решението си съдът посочва, че свободата на събранията и демонстрациите са конституционно защитени права.
В края на януари пред турското посолство в Стокхолм беше изгорен Коран. Акцията беше извършена от Расмус Палудан, датско-шведски активист от крайнодясната и антиислямска партия "Хардлайн". Оттогава Турция заяви, че няма да одобри присъединяването на Швеция към НАТО. Според Aftonbladet шведските прокурори са арестували задочно Палудан в началото на май.
"Искам да протестирам пред голямата джамия в Стокхолм и искам да изразя мнението си за Корана... Ще разкъсам Корана и ще го изгоря", пише 37-годишният Салван Момика в заявление, копие от което е получено от АФП.
Днес полицията съобщи, че е повикала подкрепления от цялата страна, за да поддържа реда. Кореспондент на АФП съобщи, че няколко полицейски коли вече са били паркирани в близост до джамията рано тази сутрин.
Шведските политици разкритикуваха изгарянето на Корана, но също така категорично защитиха правото на свобода на изразяване.
Водещи
-
В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев с тревога отбеляза, че българските мeдии в чужбина...
24.05 | 17:40
-
Страната посрещна тържествено Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
24 май беше отбелязан с шествия и концерти в цяла България
24.05 | 18:00
Най-четени
-
Френски министър иска забрана на парите в брой
Жералд Дарманен твърди, че проследяването на цифровите плаащания е много по-лесно и това ще...
24.05 | 11:40
-
Изненада! Фреди Меркюри има дъщеря, пазена в дълбока тайна
Сега тя е на 48 години и живее в Европа, където работи в областта на медицината и самата тя е...
24.05 | 12:00