Шефът на ЦРУ в Сараево. Спецслужбите в Босна свързани с джихадистите 24.04 | 16:51
Внезапната му визита свързана с трафика на оръжие и босненски връзки с атентатите в Европа
Директорът на ЦРУ Джон Бренън направи изненадваща визита в босненската столица Сараево. Той пристигна през нощта в четвъртък срещу петък и остана няколко дни в Босна и Херцеговина, където разговаря с ръководителите на местните спецслужби, предаде БГНЕС.
Бренън разговаря с босненските министри на вътрешните работи, на сигурността, с директорите на полицейските служби, както и със Спецгрупата за борба срещу тероризма. По време на визитата му в Сараево имаше засилено полицейско присъствие по улиците на града.
Според местните медии Бренън разговарял за "глобалната борба срещу тероризма, терористичните заплахи в Босна и Херцеговина и мерките, които се вземат от властите в Сараево по този проблем".
"Директорът на ЦРУ Джон Бренън пристигна в страната поради най-малко две причини. Първата е свързана с мащабната операция на Интерпол за спиране на търговията с оръжие и втората е свързана с доставките на оръжие от Балканите към Европа", каза Джевад Галияшевич, който се представя като експерт по въпросите на тероризма.
Според него в операцията на Интерпол са били ангажирани над 5000 полицаи и са били иззети оръжие, предназначени за Западна Европа. Той припомня и писмото на Бренън от преди две години до президента на Босна и Херцеговина Младен Иванович, в което шефът на ЦРУ посочва, че "на ръководни постове в разузнавателните служби и агенциите по сигурност трябва да се избират верни лица, но не и ислямисти".
В момента директор на една от службите е Осман Мехмедович Осмич, който бе на разузнавателно обучение в рамките на програмата на НАТО в Турция. По време на визитата на Бренън в Сараево американският портал "Ветерънс тудей" публикува разследване, в което се твърди, че босненецът Езхер Беганович е основната връзка и ключова фигура при организацията на терористичните атаки в Париж и Брюксел.
Изданието се позовава и на информация от "Уикилийкс", от която става ясно, че Беганович е член на "Бугоянската терористична група", която е участвала в няколко нападения срещу полицейски управления и срещу хървати, завърнали се по домовете си.
Според белгийската държавна телевизия РТБФ при обиските на жилищата на задържаните терористи, участвали в атентатите в Брюксел, са открити техни интернет-връзки с Беганович. "Ветерънс тудей" твърди, че Езхер Беганович е основният администратор на босненския портал "Сафф" и чрез него пропагандира радикален ислям и набира привърженици.
Освен "Сафф" в текста се споменават и следните босненски сайтове, които пропагандират краен ислям - "Бир", "Босна медия", "Исламска ТВ", "Минбер", "Соупкичен Босния", както и техните профили във Фейсбук и Туитър.
"Сафф" реагира на тази публикация и я определи като "клеветническа и лъжлива". Директорът на ЦРУ Джон Бренън пристигна в Босна от столицата на Саудитска Арабия Рияд където проведе срещи с ръководителите на 6 спецслужби от арабски държави. Основна тема в разговорите е била координацията им за техните акции в Ирак, Сирия и Йемен.
Водещи
-
АП изезе с обширна статия за падането на кабинета Желязков и предсрочните избори
Новите избори, които ще са осмите от 2021 г., вероятно ще доведат до силно фрагментиран...
13.12 | 18:00
-
На извънреден събор: Дадоха мандат на ръководството на БЛС да подпише нов НРД
Ще се настоява за не по-малко от 10% ръст на цените на клиничните пътеки
13.12 | 17:40
-
Петър Чолаков: Вървим към втора фаза на избори след изборите
Ние сме си виновни, не Борисов и Пеевски - докато има балами, ще има и тарикати, категоричен е...
13.12 | 17:00
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
Васил Божков: Ще финансирам младите да влязат в парламента
Бих подкрепил партия на президента Радев с две ръце, заяви биснесменът-политик
13.12 | 15:00
-
Божанков, ПП-ДБ: Висшата и нечовешка арогантност събори правителството
Протестът беше заради потъпканото достойнство на българския народ, каза той
13.12 | 12:40
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40