Шотландия отлага референдума за отцепване от Великобритания 09.10 | 11:37
Страната ще изчака да види как ще се „разведат“ Лондон и Брюксел
Въпросът за провеждането на втори референдум за независимост на Шотландия е отложен докато не станат известни условията за излизането на Великобритания от Европейския съюз. Това заяви шотландският първи министър Никола Стърджън пред ВВС.
"Няма да правя каквито и да е било по-нататъшни оценки за срокове, докато условията за Брекзит не станат по-ясни и докато не видим какво ще означава за Шотландия всичко това. Ние отново ще обсъждаме времевата рамка, когато имаме повече яснота", каза тя. Стърджън отново се обяви против плановете на Лондон за излизане от единния европейски пазар, което по думите й ще бъде "акт на грандиозна глупост", предаде БГНЕС.
През март т.г. първият министър заяви, че е необходимо да се проведе референдум за независимостта на региона през есента на 2018 г. или пролетта на 2019 г. Удар по тези планове обаче нанесоха предсрочните парламентарни избори от 8 юни, на които Шотландската национална партия, макар и да завърши първа, изгуби значителна част от депутатските си места – 21 от 56. Според анализатори резултатът се дължи на политиката за повторен референдум. На първия референдум за независимост през 2014 г. с 55% надделя лагера за оставане в състава на Великобритания.
Водещи
-
Почина зам.-министърът на спорта Стоян Андонов
В различни периоди е председател на Националната комисия по водно спасяване
05.11 | 12:45
-
Депутатите казаха „не“ на по-високото обезщетение за майките
Решението бе взето с 85 гласа „за“, 21 „против“ и 93 „въздържали се“.
05.11 | 12:30
-
Експерт: Средната скорост е като извънземните
За един месец тол системата е засякла 37 900 нарушители. От тях близо 14 000 са чужди...
05.11 | 12:15
-
Касовият апарат е единственото нещо, което държи НАП в миналото
"Това, което се случва, е рязко завръщане без консултации и модернизация на технологията за...
05.11 | 12:00
Най-четени
-
България на прага на еврото: Страната е готова за новата валута от 1 януари (ОБЗОР)
Символично президентът на Европейската централна банка разписа българското евро, което ще...
05.11 | 04:36
-
Без метро по линия 3 през уикенда
Очаква се нормалният трафик по линията да бъде възстановен в понеделник сутрин.
05.11 | 09:45
-
Борисов: Това е коалиционен бюджет
Лидерът на ГЕРБ коментира и санкциите от Великобритания, наложени на лидера на „ДПС-Ново...
05.11 | 10:59
-
Разходите за персонал в Министерството на вътрешните работи ще достигнат общо 7 милиарда лева през 2026 година
Разпределение на разходите
05.11 | 09:30