Ще ни налегне ли, или не глобалното затопляне? 28.02 | 16:21

Зад ъгъла "дебнат" топлинни вълни и невиждани досега суши

От Теодора Кокаланова

Забавянето на темповете на глобалното затопляне е само краткотрайна пауза в дългосрочната тенденция към покачване на температурите, предаде Reuters. Доклад на две от водещите научни организации в света - Националната академия на науките на САЩ и Британското кралско дружество сочи, че след рекордно горещата 1998 г. се наблюдава краткотрайно забавяне на затоплянето на повърхността на планетата.

Като причини затова те отчитат поглъщането на повече топлина от океаните, по-голямото замърсяване на въздуха, което спира слънчевите лъчи и вулканичните изригвания.

Забавянето на глобалното затопляне окуражи скептиците, които подлагат под съмнение доказателствата за климатичните промени. Учените не са убедени дали е необходимо пренасочването на сериозни инвестиции от изкопаемите горива към възобновяемите източници на енергия.

Според тях затоплянето на планетата ще продължи с пълна сила през този век, причинявайки повече екстремни климатични бедствия, като топлинни вълни, суши и покачване на океанското ниво.

Авторите на доклада отбелязват, че над 90% от топлината, уловена от парниковите газове, по-късно се абсорбира дълбоко в океаните. Натрупването на парникови газове в резултат на човешката дейност, основно от изгарянето на изкопаеми горива, затопля атмосферата и океаните, повишава океанското ниво и допринася за топенето на арктическия лед. 

Експертите прогнозират, че температурите ще се повишат между 2,6 и 4,8 градуса по Целзий до 2100 г., ако не бъдат взети спешни мерки за ограничаване на парниковите газове, без което би имало пагубни последствия за бъдещето на планетата, предаде БТА. 

Водещи

Най-четени