Южна Корея обвини Пхенян в опит да атакува банковата й система и жп транспорта 08.03 | 15:22
Междувременно Китай започна да прилага санкциите на ООН против Пхенян

Южнокорейското разузнаване обвини Северна Корея в серия кибератаки. Освен това, според обвинението, Пхенян възнамерява да атакува банковата система на страната и системата за контрол на железопътния транспорт, съобщихи AFP.
Кибератаките били извършени между края на февруари и началото на март, уточнява южнокорейската Национална разузнавателна служба.
Севернокорейските хакери са атакували сървъра на голяма компания за разработване на софтуер за защита на онлайн банкиране.
"Северна Корея предприе серия нападения срещу нашето киберпространство" следядрения опит от 6 януари и възнамерява да атакува южнокорейската банкова система, се посочва в комюникето на разузнавателната служба.
Направен е и опит за хакване на имейл акаунти на южнокорейски железничари в опит да атакува системата за контрол на железопътния транспорт.
Атаки са извършени и срещу смартфоните на десетки южнокорейски правителствени служители. Откраднати са телефонни номера и текстови съобщения.
Междувременно Китай забрани на севернокорейски кораб да влезе в негово пристанище, а Южна Корея обяви мерки против лица и фирми, търгуващи със Северна Корея.
Тези стъпки са в изпълнение на приетата на 2 мартрезолюция № 2270 на Съвета за сигурност на ООН. Тя разпорежда особено строги санкции против Корейската народнодемократична република (КНДР) заради поредния й ядрен взрив (6 януари т.г.).
Възможностите за ефикасен и задължителен международен натиск над Пхенян се засилиха, след като в него реално се включи Китай, въпреки че е смятан за съюзник на КНДР.
Севернокорейският товарен кораб "Гранд Каро" е пристигнал преди няколко дни до пристанище Риджао в североизточен Китай, но не му е било позволено да акостира, е казал представител на местните морски власти, запазил анонимност.
Водещи
-
Помощ от Apple са поискали от ФБР, за да отключат телефона на Алексей Петров
Айфонът, който потенциално съдържа ключова информация за последните му контакти, бизнес сделки...
08.09 | 17:40
-
Откриха "Алеята на книгата"
В 61 бели шатри са събрани над 150 български издателства и автори
08.09 | 17:20
-
Кремъл: Санкциите никога няма да накарат Русия да промени курса си
Няколко часа по-рано САЩ и Европейският съюз посочиха, че обмислят налагането на допълнителни...
08.09 | 17:00
Най-четени
-
Богомил Манчев: До 2051 г. в България трябва да имаме работещи 4 големи ядрени блока
Спешно трябва да се направи анализ на оборудването на АЕЦ "Белене", може ли да се ползва от...
08.09 | 12:20
-
Проф. Даниел Вълчев: Натискът за предсрочни избори ще се усилва
Според него правителството е в режим на оцеляване
08.09 | 11:20
-
Бившият зам.-кмет на Варна: Получих заплахи за живота си
2 месеца след депозирането на заявление пред СГП, никой не ме потърси, за да бъда разпитан,...
08.09 | 16:00
-
Княгиня Калина насъскала кучето си срещу семейство с 3 малки деца в „Царска Бистрица“?
За това се оплакаха потърпевшите пред тв камера
08.09 | 12:40