Сделката между AT&T и T-Mobile пропадна 20.12 | 10:58

Силният отпор на регулаторните органи провали най-голямата сделка на годината

От Георги Георгиев

Щатският телекомуникационен гигант AT&T се отказа от предложението си да закупи щатското безжично звено на Deutsche Telekom за 39 млрд. долара, съобщава Reuters.

Основната причина за провала на най-голямата сделка по придобиване на щатска компания за годината бе силната съпротива на регулаторните органи на САЩ, в лицето на Министерството на правосъдието и на Федералното комисия по комуникациите и информационните съобщения (FCC).

Сега AT&T ще трябва да открие друг начин за справяне с проблема с недостига на честоти. Deutsche Telekom пък ще трябва отново да решава какво да прави с американския си бизнес, от който иска да се отърве, за да се фокусира върху европейските пазари, коментират наблюдатели.

От самото начало участниците в сделката и страничните наблюдатели знаеха, че тя ще бъде трудна за сключване, с оглед на силния отпор, който щатските регулаторни органи оказваха през цялото време.

По случая разочарованият директор на AT&T Рандал Стивънтсън заяви, че компанията му продължи да инвестира и да търси начини за увеличаване на честотния си капацитет. Той призова регулаторните органи да отпуснат допълнителни честоти от радиочестотния спектър за комерсиална употреба.

Подобно придобиване на нови честоти обаче няма да е толкова лесно. Докато AT&T се бореше за одобрение на сделката с T-Mobile, най-големият конкурент Verizon тихомълком подписа споразумение за закупуване на честоти от местни кабелни оператори.

Опитът за придобиването на T-Mobile бе най-дръзкият ход, правен от Стивънсън през целия му престой начело на AT&T. Така шефът на щатския телеком не успя да засенчи предшественика си Ед Уитакър, който има репутацията на най-прочутия архитект на сделки в бранша.

Водещи

Най-четени