Сезираха прокуратурата за Камчийски пясъци 31.08 | 16:22
РИОСВ-Варна издала заповед, която била в разрез със закона и спомагала за застрояването на местността
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" е сезирала Върховната административна прокуратура с искане да обяви за нищожни заповедите на община Долни чифлик за одобряване на подробни устройствени планове и решенията на Министерския съвет за промяна на предназначението на имоти в нарочно закритата защитена местност Камчийски пясъци на брега на Черно море.
Според природозащитниците ако не бъдат отменени тези незаконни актове, бившата защитена местност щяла да остане със статут на урбанизирана територия, което правело невъзможно опазването на дивата природа и възстановяването на природозащитния статут на камчийските дюни и лонгозни гори.
От "За да остане природа в България" твърдят, че причината за незаконното урбанизиране на Камчийски пясъци е, че издадената през 2008 г. преценка на Регионална инспекция за околната среда и водите - Варна за липса на необходимост от извършване на екологична оценка на въпросните устройствени планове е била в нарушение на българското и европейското законодателство. Това ставало ясно от обнародваната днес (31 август) заповед на екоминистъра Нона Караджова, която касае този случай.
Природозащитниците очакват заповедта на екоминистъра Нона Караджова за обявяване на зоната "Камчия" за местообитанията от европейската екологична мрежа Натура 2000, която щяла да реши проблемите в района генерално и нямало да създава неясноти пред инвеститорите.
От "За да остане природа в България" твърдят, че защитената местност Камчийски пясъци е била нарочно закрита след съдебно дело през 2006 г. по инициатива на дъщерна фирма на голяма австрийска банка, свързана с известен български адвокат.
Защитена местност "Камчийски пясъци" е създадена още през 1980 г. Тя представлява буферна зона на резерват "Камчия" на брега на Черно море и опазва редки видове дюни и лонгозни гори.
От коалицията "За да остане природа в България" припомнят пълния набор от похвати, предприети, за да се застрои защитена местност Камчийски пясъци:
- заличаване на защитения статут на Камчийски пясъци чрез съдебни дела през 2006 г.
- прекатегоризирането на дюните в пасища с цел промяна на публичната държавна собственост в частна държавна
- приватизиране на дюните и лонгозните гори чрез порочните заменки, осъществено по времето на Тройната коалиция.
В края на своя мандат предишното правителство разреши промяната на предназначението и застрояването на 3000 дка от бившата защитена местност за изграждането на хотелски комплекси. Тъй като разрешителните са били издадени без оценка за въздействието върху Натура 2000, случаят "Камчийски пясъци" е довел до една от десетте наказателни процедури на Европейската комисия към България, коментират екоактивистите.
С идването на власт на новото правителство реалната опасност от унищожаването на Камчийски пясъци останало, тъй като налагането на забрана за промяна на предназначението на всички заменени гори със Закона за горите от 2011 г. не засяга камчийските гори и дюни, чието предназначение вече беше променено, посочват от "За да остане природа в България".
Водещи
-
Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година
Сребърната медалистка от Париж оглави всички анкетни листи
02.01 | 18:00
-
Във вейпа, пушен от паднало от блок в Плевен дете, e имало наркотично вещество
Това заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов
02.01 | 17:20
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40