Секунда след Големия взрив 21.05 | 13:07

Пресъздадоха Вселената в лаборатория

От iNews.bg

Една от великите загадки във физиката остава въпросът, защо нашата Вселена съдържа повече материя, отколкото антиматерия.

За да намерят отговор на този въпрос, международен екип учени са решили да създадат плазма от равно количество материя и антиматерия – в такива условия, както се смята, е пребивавала ранната Вселена.

Материята, доколкото знаем, се намира в четири различни състояния – твърдо, течно, газообразно и плазма, която представлява горещ газ, чиито атоми са лишени от електрони.

И все пак има и пето екзотично състояние – плазма от материя-антиматерия, в която се наблюдава пълна симетрия между отрицателните частици (електрони) и положителните частици (позитрони), пише The Conversation.

Това специфично състояние на веществото, както се смята, присъства в атмосферата на екстремни астрофизични обекти от рода на черни дупки и пулсари.

Смята се също, че тя е била фундаментална съставка на Вселената в нейното зачатъчно състояние, по време на лептонната ера, която е започнала около секунда след Големия взрив.

Част от секундата

Един от проблемите на едновременното създаване на частици материя и антиматерия е, че те не могат да се "търпят" и се унищожават взаимно (анихилират). Но тъй като това не става веднага, остава възможността да се изучи поведението на плазмата в тази част от секундата, докато тя все още е жива.

Разбирането на това, как материята се държи в своето екзотично състояние, има решаващо значение, ако искаме да разберем как се е развивала нашата Вселена и по-конкретно защо Вселената, каквато я познаваме, се състои предимно от материя.

Цялата статия можете да прочетете в Мегавселена.

Водещи

Най-четени