Социална тарифа за тока и парното ще доведе до измами със сметките 01.03 | 16:45
Навсякъде в Европа има помощи за енергийно бедните, а не по-ниски цени, казват от ЕВН
Въвеждането на социална тарифа за хората, които не могат да си позволят да плащат реалните цени на тока и парното ще доведе до негативен ефект за енергийните компании, но и за бизнеса. И това се отнася не само за ЕРП-тата и топлофикациите, а и за всички индустриални потребители. По-добрият вариант е държавата да въведе адекватни социални помощи за енергийно бедните, смятат от електроразпределителното дружество ЕВН. Включително и ако трябва такива помощи да бъдат предоставени на повече хора спрямо сега получаващите.
Според Калина Трифонова, член на УС на компанията, в България вече е доказано, че въвеждането на социална тарифа за определено количество ток не само, че не работи правилно, но и води до поощряване на измамите. Тя припомни, че до 2007 г. у нас първите 75 киловатчаса от месечното потребление на ел.енергия се тарифираха на по-ниска цена, а следващите – на по-висока. При това положение обаче беше станала масова практика хора да си откриват по няколко партиди с няколко електромера в едно и също жилище, за да плащат само по по-ниската цена. А и подобна практика се наблюдаваше предимно при по-заможни българи, които живеят, например, в 3-етажна луксозна къща, но всеки етаж плаща отделно за ел.енергия, което на практика си е измама.
От друга страна въвеждането на социална тарифа за определено количество енергия ще натовари и бизнеса. Просто защото ще продължи т.нар. кръстосано субсидиране, при което фирмите плащат по-скъпо за енергия, за да могат битовите клиенти да дават по-малко пари.
Паралелно с това повторното въвеждане на социална тарифа у нас ще доведе и до проблеми със свободния пазар на ток, който в България тепърва прохожда. "Трябва да се разграничи пазарът на енергия от социалните дейности. Това ще доведе до истински свободен пазар на ток", казва регионалният мениджър на ЕВН за България Роберт Дик. А не на последно място и новият енергиен пакет на Еврокомисията изключва социалната тарифа като възможна мярка за подпомагане на хора, които се затрудняват да си плащат сметките. Допълва Трифонова.
Много по-добрият вариант е да бъде изградена система за енергийно подпомагане на нуждаещите се, смята и Трифонова. Практиката в Европа показва, че именно този модел е най-подходящ, а така не се товари и бизнесът. Такъв работи и у нас, но със сигурност има нужда от промени, които да го направят по-адекватен както за самите енергийно бедни, така и за доставчиците на ток и парно. Но системата трябва да се доразвие. И не само по отношение на това как и какво получават като помощ енергийно бедните българи, а и чисто административните проблеми при подпомагането да бъдат изчистени.
Трифонова дава и пример за казуси, които съществуват в момента. Има случаи, когато хора, имащи право на енергийни помощи, не са титуляри на партидата към ЕРП-то. При това положение, за да получат подпомагане, трябва да се премине през излишната процедура по промяна да абоната. "Помощта трябва да бъде насочена към нуждаещия се, а не към обекта, който се снабдява с ток или с парно", казва още тя.
Водещи
-
Ето кои пътища и проходи затвори снегът у нас
На магистралите "Марица", "Европа" и "Черно море" няма въведени ограничения
12.01 | 11:26
-
Настимир Ананиев: ПП-ДБ трябва да се разделят
Той коментира и видеото между Кирил Петков и сенсей Явор Дянков
12.01 | 11:00
-
Затворен за тежкотоварни камиони е ГКПП "Гюешево" при Кюстендил
От македонска страна има забрана за превинаване
12.01 | 10:40
-
Лекари: Вейповете са силно токсични върху кръвоносните съдове
Ароматните "удоволствия" съдържат цели 9 опасни химикала
12.01 | 10:20
Най-четени
-
Пеевски: Ако цяла държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи?
„Правителството да се заеме с план за подкрепа на производствата, пострадали от високите цени...
12.01 | 10:00
-
Честваме Св. Татяна
Вярва се, че името носи на притежателките си духовна сила и покоряваща красота
12.01 | 09:30
-
Интензивни снеговалежи в Южна България
Зимата отстъпва през втората половина на януари
12.01 | 09:02