"Пеле", вероятно най-добрият футболист в историята, вече е и прилагателно 27.04 | 12:14
Според новия запис думата се определя като "изключителен, несравним, уникален" - качества, свързани с "Краля" на футбола, който почина през декември на 82-годишна възраст

"Пеле", вероятно най-добрият футболист в историята, вече е и прилагателно, предаде АФП.
Думата "Пеле" беше добавена към повече от 167 000 думи в португалския речник на Михаелис, отпечатан в Бразилия.
За 265-те милиона португалци по света "pele" вече може да се използва за обозначаване на нещо или някой необикновен - смисъл, в който тя вече се използва неофициално в Бразилия.
"Изразът, който вече се използва за обозначаване на някой, който е най-добрият в това, което прави, е увековечен на страниците на речника!" - заяви фондация "Пеле" в Instagram.
Според новия запис думата се определя като "изключителен, несравним, уникален" - качества, свързани с "Краля" на футбола, който почина през декември на 82-годишна възраст.
Онлайн версията на Михаелис предоставя и полезни примери: "Той е пеле на баскетбола... Тя е пеле на бразилската драма."
Засега думата е включена само в онлайн версията на Михаелис, макар че в бъдеще ще бъде добавена и в печатните речници.
Тя е резултат от кампанията на фондация "Пеле", спортния канал SporTV и футболния клуб "Сантос" от Сао Пауло, където Пеле е играл през по-голямата част от кариерата си.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20
-
Над 50°C във влак, затворени прзорци, без климатик! Масички - на ластик!
За поредното безобразие алармира пътничка
26.07 | 11:00