А група е най-прогресиращото първенство в света 30.01 | 09:34
Българският шампионат е в топ 30 на елитните дивизии на планетата

Родната А група е най-прогресиращият шампионат в света или поне това сочи годишната класация на Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS).
За изминалата 2013 г. "А" група е на 27-о място, което представлява "лъвски скок с цели 41 позиции в сравнение с предходната 2012 г., когато първенството ни е било класирано на 67-о място.
IFFHS изготвя класацията на база на спечелените точки от отборите в съответната лига, а също и представянето им в турнира за националната купа, както и в значими международни турнири. Така А група е с общ сбор от 486,50 точки, което се дължи най-вече на великолепния рейд на Лудогорец в Европа.
"Орлите" спечелиха два квалификационни кръг в Шампионската лига, преди да отпаднат от швейцарския Базел, а след това взеха пет победи и един равен в групата си в Лига Европа и стигнаха до елиминациите в надпреварата.
Точно с 41 позиции напред са се придвижили още два шампионата – този на Азербайджан (от 84-о място през 2012 г. на 43-о място през 2013 г.) и на Египет (от 87-о място през 2012 г. на 46-о през 2013 г.).
Лидер за четвърта поредна година продължава да бъде испанската Примера дивисион с 1155,00 т. Висшата лига на Англия се завръща на втора позиция с 1128,00 т. Преди година първенството на Острова беше на 5-о място. Трети по сила е немският шампионат с 1056,00 т. Бундеслигата бе на същата позиция и преди година.
В десетката са още първенствата на Италия, Бразилия, Аржентина, Франция, Русия, Колумбия и Румъния. Най-силното южноамериканско първенство е това на Бразилия (5-о място с 896,00 т.). Най-добре котираният северноамерикански шампионат е този на Мексико (15-о място с 678,50 т.).
Първа дивизия на Южна Корея е най-напред от азиатските надпревари (23-о място с 571,50 т.). В Тунис пък се играе най-добрият футбол на африканския континент (31-о място с 462,00 т.). От страните в зона Океания Нова Зеландия вече е по-напред от Австралия. Шампионатът на "кивитата" е на 117-а позиция със 117,50 т.
Водещи
-
Димо Алексиев влиза в затвора за година и половина, реши съдът на първа инстанция
Ще си вземе шофьорската книжка малко след излизане от пандиза
30.07 | 21:00
-
Тол камерите заснеха кола със средна скорост 202 км/ч на АМ „Тракия”
Друга летя със 181 км/ч по „Европа”
30.07 | 20:13
Най-четени
-
Десислава Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова дадоха първо интервю след освобождаването си от затвора
Заплахи и притискания
30.07 | 10:59
-
Възпяха Десислава Иванчева в стихове
Тя е героиня във вдъхновената от Радой Ралин и Алеко книга "През Банкя до Харвард и назад" на...
30.07 | 15:00
-
Тази седмица влизат в сила ключови промени за движението по пътищата и за наказателната отговорност на шофьорите
Критики към новите мерки
30.07 | 09:59
-
Борисов: Имаше 4 години да се закупи някаква техника, ако е имало воля
Не е имало воля. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
30.07 | 11:15