Аржентина победи България трудно с 3:1 16.06 | 10:00

"Лъвовете" играха без голяма част от основния си състав в първия мач от втория уикенд в група D на Световната лига

От Божидар Азманов

България отстъпи с 1:3 гейма (22:25, 26:24, 21:25, 17:25) на Аржентина в първия мач от втория уикенд в група D на Световната лига.

Воденият от Найден Найденов и Георги Петров бе без голяма част от основния си състав, а на полето в зала "Полидепортиво Мунисипал де Алмиранте Браун" в Буенос Айрес излязоха Валентин Братоев, Георги Братоев, Цветан Соколов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Скримов и либеро Владислав Иванов.

Двубоят стартира добре за "лъвовете", след като Цветан Соколов заби ас подноса на Факундо Конте. България поведе с 3:1, но аржентинците успяха да стигнат до равенство, а първото техническото прекъсване бе при 8:7 в тяхна полза.

Втори ас на Соколов обаче направи 9:8 в полза на България след подновяването на играта. При следващото завъртане на сервис бе Валентин Братоев, който затрудни посрещането на Аржентина и доведе до 13:9. Домакините обаче показаха своя опит и намалиха до 12:13. Стигна се и до равенство 15:15, но прекъсването отново бе при точка преднина за "гаучосите". След това България отново поведе при 18:17, но серия на влезлия от резервите на съперника Кристиан Поглажен, който обърна резултата до 22:18, а в последствие аржентинците спечелиха гейма - 1:0

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 5:3 след силни атаки на Тодор Скримов и Цветан Соколов. Аржентина обаче обърна резултата и техническото прекъсване отново дойде при 8:7 в полза на "гаучосите". Домакините увеличиха преднината си на две точки - 13:11, но два блока на Валентин Братоев позволиха на "лъвовете"да изравнят - 14:14.

Все пак техническото прекъсване дойде при 16:14 в полза на възпитаниците на Хавиер Вебер. След това Аржентина поведе с три точки при 19:16, но Виктор Йосифов максимално затрудни посрещането на съперника, а няколко хубави атаки на Цветан Соколов и Тодор Скримов изведоха България напред - 21:19. Две спорни точки за Аржентина направиха 21:21, но това не пречупи българите и след почивка взета от Найден Найденов взе 22-ата точка. Грешка от сервис на Конте направи резултата 23:22 за България, а силен сервис на Скримов доведе развоя до 24:22. Домакините отразиха двете ни възможности да затворим гейма, но българите използваха третата с блок в центъра на Виктор Йосифов за 26:24 и геймовете станаха 1:1.

Третия гейм започна с точка на Соколов, а преднината ни набъбна до четири точки при 8:4 и се запази до 11:6. Тук Хавиер Вебер замени диагонала и разпределителя си, Федерико Перейра и Лучиан де Чеко с Иван Кастелани и Николас Уриарте, домакините навлязоха в ритъм и стигнаха до обрат - 15:14.

Втората пауза дойде при 16:15 за Аржентина след блок-аут именно на влезлия като резерва Кастелани. Последва равенство 17:17, но после "гаучосите" записаха три поредни точки, а нашите не успяха да намалят пасива си и гейма приключи при резултат 25:21 в полза на съперника

В четвъртата част Аржентина доминираше и поведе с 6:3, 8:4 и 11:5. Нашите не успяваха да се противопоставят на добрата игра на домакините и до второто техническо прекъсване тяхната преднина нарасна до 16:9.

Това тотално сломи "лъвовете" и аржентинците направиха резултата 20:11 в своя полза след успешни атаки на Конте и Кристиан Поглажен. В последствие те спечелиха гейма с 25:17 след сервис в аут на Вальо Братоев, а с това и мача с 3:1. В игра за България пък се появиха Светослав Гоцев, Костадин Гаджанов, Николай Пенчев и Добромир Димитров.

Най-резултатен за българския тим бе Цветан Соколов с 18 точки (3 блока, 3 аса), а Валентин Братоев добави 13 точки (1 блок, 1 ас). За аржентинците Факундо Конте реализира 22 точки (1 блок, 1 ас) за победата.