БОК отвърна удара: Писмото на МОК няма правна сила по българското законодателство 17.05 | 15:00
Знаех за писмото от 6 май, но мълчах, каментира Стефка Костадинова

Българският олимпийски комитет информира за полученото писмо от МОК в последните часове по повод случващото се в последните месеци след Общото събрание за нов председател. Както е известно, писмото съдържа позиция относно текущата ситуация в БОК, в която признава Весела Лечева за новия президент.
От БОК уточняват, че въпросното писмо няма правна сила по българското законодателство и не заменя решението на съда. Именно въпросните решения бавят и вписването на Лечева като нов председател, заради което Стефка Костадинова все още заема поста:
Ето какво гласи позицията на Българския олимпийски комитет след полученото писмо от МОК:
"17 май 2025 година в 11.03 часа българско време, в Български олимпийски комитет е получено писмо от Международния олимпийски комитет (МОК).
Писмото съдържа позиция относно текущата ситуация в БОК, с което организацията изразява, че временно признава г-жа Весела Лечева в комуникацията с МОК, които в момента текат в Република България. МОК информира за намерение тя да представлява организацията пред международните партньори, докато вписаният по закон президент на БОК – г-жа Стефка Костадинова – продължи да изпълнява отговорностите си по българското право.
БОК публикува писмото в пълния му вид, за да осигури максимална прозрачност пред медиите, федерациите, спортистите и широката общественост. Това развитие е резултат от усилена и последователна дейност, за която Българският олимпийски комитет неведнъж вече предупреди – неофициални комуникации, внушения и дипломатически натиск, целящи да изпреварят решенията на българския съд и да подменят вътрешния ред с външна воля. Това е път, който води не към стабилност, а към делегитимиране на принципите, върху които е изграден олимпизмът.
Важно е да уточним, че това писмо няма правна сила по българското законодателство и не заменя решението на съда, който е единственият орган с компетентност по вписванията в регистъра на ЮЛНЦ.
Настоящото развитие идва в контекста на поредица от предупреждения, изразени публично от страна на БОК, относно съществуващ натиск и опити за предварителна легитимация чрез медийни и неофициални канали. Подобен подход, особено когато изпреварва произнасянето на съда, не може да бъде възприет като институционално обвързващ.
До федерациите, спортистите и българското олимпийско семейство:
БОК е подготвен за подобен сценарий.
Българският олимпийски комитет не е нарушил нито една точка от Олимпийската харта. Няма намеса от държавата, няма злоупотреби, няма основания за репресивни мерки. Има съдебна процедура, която тече законово, открито и с уважение към всяка страна.
БОК ще продължи да функционира с фокус върху подготовката за Олимпийските игри, както и всички текущи програми и ангажименти. Призоваваме към търпение, единство и разум", се казва в изявлението.
От своя страна президентът на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова изпрати кратък личен коментар по повод писмото, получено днес от Международния олимпийски комитет (МОК).
"Писмото на МОК днес не е изненада. То беше последният куршум – зареден отдавна в една пушка. Знам за него още от 6 май. Мълчах. Търсех изход. Днес просто дръпнаха спусъка. Истината вече е тук. А който не я вижда - просто е решил да не гледа", заяви легендарната спортистка.
Водещи
-
Енергиен експерт: Възможно е да си развалим отношения със страните от "Балкански поток"
"Убеден съм, че това не е правилно решение и се надявам да не бъде взето", заяви Явор ...
28.09 | 18:00
-
Сребърен медал за България ня Световното по волейбол във Филипините
Хиляди у нас подкрепяха отбора ни по време на мача с Италия
28.09 | 15:25
-
СКАНДАЛ: Тръмп си фотошопна снимките с държавни лидери?
Тръмп и Мелания позират на всички снимки по един и същи начин
28.09 | 17:20
-
Ваня Григорова: Ако някой се бори със сивата икономика, да премахне тавана на осигуровките
Аз няма да подкрепя предложението за увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона,...
28.09 | 17:00
Най-четени
-
Масово гледане на финала по волейбол в цялата страна – вижте къде
Националният ни отбор ще играе днес от 13.30 ч. срещу тима на Италия за титлата на световното...
28.09 | 09:00
-
Румен Петков: ПП-ДБ живеят от Пеевски и заради Пеевски
Той за тях е като слънцето и въздуха
28.09 | 11:00
-
Основни хранителни стоки поскъпват на тържищата
Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас
28.09 | 10:20