Байерн отново би Барса, този път с Гуардиола 24.07 | 21:44

Баварците се наложиха над испанския шампион в приятелска среща на "Алианц Арена"

Хосеп Гуардиола постигна успех над бившия си тим Барселона, а неговият Байерн победи каталунците с 2:0 в приятелска среща, изиграна днес на "Алианц Арена" в Мюнхен.

Филип Лам и Марио Манджукич бяха точни за баварците, които заложиха на всичко най-добро в днешния двубой. Далеч по-различна бе ситуацията при временния треньор на Барса Жорди Роура, който заложи на крайно експериментални формации през двете полувремена. През втората част каталунците дори пуснаха своя "Б" отбор на терена, докато наличните звезди, сред които и Лионел Меси, бяха сменени още на почивката. За испанския шампион това бе първа контрола за лятото.

Хосеп Гуардиола заложи на силен стартов състав, като наставникът на домакините показа, че гледа сериозно на днешната контрола. Мануел Нойер застана под рамката на вратата, докато Давид Алаба, Джером Боатенг, Данте и Рафиня стартираха в отбрана. Привлеченият именно от Барса Тиаго Алкантара също попадна сред титулярите, а изненадващо капитанът Филип Лам стартира в халфовата линия, където бе и Тони Кроос. Ариен Робен и Франк Рибери стартираха на двата фланга, докато Томас Мюлер оглави атаката.

Временният треньор на гостите Жорди Роура не можеше да разчита на куп основни футболисти на тима. Без националите на Испания и Бразилия, Барса изглеждаше експериментално днес. Хосе Пинто стартира на вратата, а Мартин Монтоя, Марк Бартра, Хавиер Масчерано и Адриано започнаха в защита. Джонатан Дос Сантос, Алекс Сонг и Серхи Роберто получиха доверие в средата на терена, докато Кристиян Тейо и Алексис Санчес трябваше да помагат на Лео Меси в предни позиции. Фигури като Шави, Андрес Иниеста, Жерар Пике, Сеск Фабрегас, Серхио Бускетс, Дани Алвеш и Неймар не бяха на разположение на Роура.

990546Само половин минута бе достатъчна на Лео Меси, за да демонстрира присъствието си на терена. Аржентинецът напредна с топка в краката и стреля параболично с левия крак, но близо покрай гредата.

Домакините бързо отговориха, а между 3' и 5' Байерн бе близо до първи гол. Първо Хосе Пинто отрази бомбен изстрел на Кроос, а малко след това Робен като по чудо не отбеляза. Франк Рибери размина играч на гостите и центрира, а Робен насочи топката към мрежата. Кълбото обаче бе пресечено от Адриано, който почти от голлинията изби в корнер. В 9' канонадата към Пинто продължи, а този път Давид Алаба стреля в очертанията, но стражът отново изби.

Резултатът на "Алианц Арена" бе открит след 14 минути, когато капитанът на баварците Филип Лам изведе домакините напред. Германският национал засече с глава центриране на Франк Рибери и прониза Пинто, успявайки да изпревари Хавиер Масчерано за позиция. Три минути по-късно Барселона пропиля отличен шанс да изравни. Юношата на каталунците Серхи Роберто бе длъжен да вкара, но халфът на гостите стреля извън очертанията на вратата.

До почивката нови голове нямаше, но и двата тима имаха шансове за такива. В 23' изстрел на Мюлер за малко не влетя в мрежата, а шест минути по-късно отново Адриано спаси Барса от втори гол. В 37' късметът помогна и на баварците, когато хубав удар на Тейо мина на сантиметри от дясната греда.

990547На почивката Пеп Гуардиола вкара в игра Том Щарке, Джердан Шакири и Марио Манджукич, докато игра напуснаха Мануел Нойер, Ариен Робен и Томас Мюлер. Жорди Роура пък извади целия си титулярен състав, а през втората част съставът на Барса бе съставен изцяло от младоци и играчи на ''Б'' отбора на каталунците.

Както се случваше и през първата част, Байерн продължи да доминира над своя съперник, като за баварците стана още по-лесно, имайки предвид крайно експерименталния състав на Барселона. В 57' Тиаго за малко не наказа бившия си отбор, но един от младите футболисти на Барса протегна крак и лиши "шестицата" от попадение.

В 63' груба грешка в защитата на Барса отново предостави нов шанс на баварците. Марио Манджукич отправи точен изстрел с десния крак, но резервата Ойер протегна ръка и спаси.

Постепенно мачът навлезе в последните си минути, а Байерн стигна и до логичен втори гол. В 86' Диего Контенто центрира прецизно в пеналтерията на Барселона, където Марио Манджукич с десния крак засече кълбото в мрежата на гостите - 2:0.