Берое прибра и Суперкупата на България 10.07 | 22:50

Заралии отново триумфираха с дузпи, този път над Лудогорец

Носителят на Купата на България Берое спечели и Суперкупата на страната, а подобно на финала с Левски през май, и този път заралии триумфираха след изпълнение на дузпи, побеждавайки шампиона Лудогорец.

Така Берое спечели за първи път в историята си Суперкупата на България, поправяйки грешката си от 2010 година. Тогава "зелените" отстъпиха на Литекс в битката за трофея.

Редовното време на националния стадион "Васил Левски" завърши при равенство 1:1, след като Венцислав Христов изведе Берое напред, но Светослав Дяков изравни за шампионите. През втората част бяха показани и два червени картона, а голмайсторът Дяков и Борислав Стойчев бяха пратени под душовете.

При дузпите Берое така и не сбърка, докато пропуск на Марселиньо се оказа фатален за амбициите на Лудогорец за втора Суперкупа.

Наставникът на шампионите Ивайло Петев постави Владислав Стоянов под рамката на вратата, докато Кайсара, Витиня, Моци и Мантула стартираха в защита. Светослав Дяков и новото попълнение Фабио Ешпиньо стартираха като двойка вътрешни халфове, докато Марселиньо, Иван Стоянов и Мирослав Иванов действаха зад централния нападател Мишел Платини.

Треньорът на заралии Петър Хубчев заложи на Иван Караджов на вратата, а Крумов, Стойчев, Зафиров и Пенев стартираха в защита. Венцислав Христов оглави атаката на Берое, а Елиаш, Джоман, Илиев, Каядо и капитанът Георги Андонов стартираха в средната линия.

Сблъсъкът на "Васил Левски" стартира с чудесна възможност за Берое, като единствено късметът спаси "орлите". Георги Андонов изведе Здравко Илиев на стрелкова позиция, а мощният удар на последния срещна напречната греда на вратата.

Постепенно Лудогорец наложи по-голям контрол над топката, докато Берое изчакваше, за да използва основното си оръжие - контраатаката. Шансове за гол обаче липсваха, като на националния стадион преобладаваше битката.

976817В 27' трибуните все пак се съживиха, след като символичните гости от Стара Загора откриха резултата. Давид Каядо осъществи фирмен пробив по дясното крило и центрира отлично, а Венци Христов с глава засече топката. Последва лек рикошет в тялото на Мантула, а кълбото влетя в мрежата зад Владо Стоянов - 0:1.

В 36' късметът помогна и на Берое, като този път гредата лиши шампионите от попадение. Иван Стоянов бе изведен на добра позиция и стреля, но кълбото срещна една от страничните греди зад Караджов.

В 38' защитата на Лудогорец отново се проби, след като Мантула позволи да бъде надбяган от голмайстора Венцислав Христов. Последният опита да отбележи за втори път, но ударът му излезе в аут.

Постепенно се стигна до добавеното време на първата част, когато Лудогорец възстанови равенството. Фабио Ешпиньо центрира от статично положение, а Мишел Платини засече топката с глава. Иван Караджов успя да парира, но капитанът Светослав Дяков бе на точното място, за да осъществи добавка - 1:1.

976816На почивката двамата треньори не извършиха смени, като двата тима подновиха битката за Суперкупата на България. Чисти шансове за гол липсваха, но не и емоции.

Между 59' и 65' реферът Георги Йорданов показа два червени картона, отстранявайки по един футболист от двата отбора. Първо изгонен за втори жълт картон бе капитанът на шампионите Светослав Дяков, а минути по-късно съдбата му последва и централният бранител на заралии Борислав Стойчев.

В 66' "орлите" отново застрашиха вратата на Берое, но до гол не се стигна. И този път Ешпиньо центрира от статично положение, а Марселиньо бе неточен с глава. В 73' упражнението бе повторено, като този път Иван Стоянов бе този, който запрати топката в аут.

Минута по-късно беройци отговориха на предизвикателството, а капитанът Георги Андонов стреля много опасно от дистанция.

Постепенно сблъсъкът навлезе в последните си минути, а двата тима вече очакваха дузпите. В добавеното време Иван Стоянов опита да изненада Караджов, но бившият страж на ЦСКА внимаваше и улови без проблеми.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, където заралии отново показаха по-здрави нерви. Всичките петима футболисти на Берое отбелязаха от бялата точка, а пропуска на Марселиньо лиши Лудогорец от втора Суперкупа на България.