Българин стана европейски шампион по ски ориентиране 09.03 | 16:36

Пореден страхотен успех за Станимир Беломъжев

Най-добрият български състезател по ски ориентиране Станимир Беломъжев постигна поредната си забележителна победа в кариерата.

Младият талант на родните зимни спортове спечели европейската титла в дългата дистанция на Шампионата на Стария континент по ски ориентиране в руския курорт Тюмен.

Беломъжев се справи с лабиринта за 1:33.50 часа, като развенча предваритено сочените за фаворити представители на домакините Русия и водещата нация в света на зимните спортове Норвегия.

Чак на 25 секунди зад българина завърши руснакът Андрей Ламов, а бронзовият медал отиде при норвежеца Ларс Хол Мохолд, който изостана на цели 50 секунди от Беломъжев.

При жените българката Антония Григорова-Бургова завърши на осмо място в същата дисциплина, като се нуждаеше от 1:18.11 часа, за да премине през всички събирателни пунктове и да преодолее трасето.

Григорова-Бургова съчетава подготовката си по ски ориентиране със ски бягане, като именно във втория спорт представяше България на Зимната Олимпиада в Сочи 2014. Европейска шампионка стана финландката Мерви Песу, втора завърши Татяна Рвачова (Русия), а трета остана Анастасия Кравченко също от Русия.