България разгроми Швейцария и запази шансове за Евро 2015 22.08 | 21:43

Българите се наложиха с 92:71

Българският национален отбор по баскетбол се поздрави с категорична победа с 92:71 (25:17, 19:24, 24:20, 24:10) над Швейцария в първи полуфинален мач от предварителните квалификации за Евро 2015 в Украйна, игран в столичната зала "Универсиада".

Така възпитаниците на Константин Папазов си осигуриха комфортна преднина от 21 точки преди реванша, който е на 25 август във Фрибург (Швейцария).

Българските баскетболисти започнаха много добре срещата и поведоха с 10:4, а след първите 10 минути имаха аванс от 8 точки - 25:17.

Във втората четвърт националите взеха аванс от 30:20, след това поведоха с 43:30 след тройка на Бранко Миркович. В последните две минути преди почивката обаче грешки на българите позволиха на съперника да направи серия от 10:0 и да намали пасива си на три точки - 41:44.

В началото на третата част швейцарците изравниха - 49:49, а след това поведоха със 7 точки - 56:49. Българите обаче не се предадоха и след 30 минути имаха отново аванс от 7 точки - 68:61.

Възпитаниците на Тити Папазов стигнаха до убедителната преднина в последната четвърт, в която нямаха никакви проблеми и я спечелиха с 24:10, а с това и мача с 92:71. Най-голямата разлика за България бе 22 точки при 91:69 три минути преди сирената.

За България най-резултатен бе Александър Янев с 13 точки. Трима баскетболисти завършиха с по 12 точки - Калоян Иванов, Николай Върбанов и Веселин Веселинов, а с 11 точки и 9 асистенции се включи Бранко Миркович.

За Швейцария с по 18 точки завършиха Душан Младян и Клинт Капела.

Състав на България: Калоян Иванов 12, Бранко Миркович 11, Павел Иванов 2, Николай Върбанов 12, Иван Лилов 9 (Деян Иванов 8, Чавдар Костов 7, Божидар Аврамов 2, Александър Янев 13, Асен Великов 4, Веселин Веселинов 12).