Георги Глушков е новият президент на БФБаскетбол 23.07 | 17:44

Единственият кандидат за свободния президентски пост бе избран с пълно единодушие на днешното събрание на баскетболната ни федерация

От Михаела Ганчева

Георги Глушков е новият президент на Българската Федерация по Баскетбол.

Той бе избран с пълно единодушие на общото отчетно-изборно събрание на федерацията, което се проведе днес във Варна. Единственият българин, играл в НБА, ще замени на поста починалия по-рано тази година Михаил Михов. Събранието започна с минута мълчание в памет на бизнесмена. Делегатите приеха и отчета на Управителния и Контролен съвет на федерацията

Глушков получи 77 гласа от 77 гласували. Събранието прие и предложения проектобюджет от 2 040 000 лева за следващата 2012 година.

Минути след своето официално назначение, Глушков постави целите и задачите пред федерацията, като очаквано на първо място той сложи нейната финансова обезпеченост:

 - Г-н Глушков, каква е основната ви цел сега?

- Поемам тежка и отговорна задача, в тежък момент. Обстановката е тежка не само за България и българския баскетбол, обстановката е тежка навсякъде - и в Гърция, и в Италия. Ние ще се опитаме в рамките на една година да стабилизираме финансовото състояние на БФ Баскетбол. Бих искал да направим едно добро класиране при мъжете на предстоящото Европейско първенство, за нас е много важно, важно е за състезателите и треньорите. Имаме много шансове, вярваме, че ще успеем да ги реализираме.

- Какво е състоянието на федерацията в момента?

- Имаме да даваме доста пари, но имаме да взимаме малко повече. Досега винаги сме успявали да ги съберем, с едно закъснение, което е нормално до 6 месеца закъснение. Сега се надявам да успеем да ги съберем отново в този срок. Надявам се всичко да бъде изпълнено, както бе планирано. Ние в този момент получаваме много голяма подкрепа от Министерството на спорта. Имаме и допълнително финансиране за Европейското първенство за юноши във Варна. Без него нямаше да успеем да го организираме така.

- Какви други проблеми имате за решаване?

- Дивизия А при подрастващите започна да става забранена зона. Преди имахме по 90 дни лагери и финансовата стабилност на България бе различна. Преди три години сумата, отпускана от Министерството бе с 200-400 хиляди по-голяма. Но не трябва да забравяме, че подготовката и развитието на тези баскетболисти започва в клубовете, и завършва в националните отбори. Затова през последната година се опитахме да наситим календара при подрастващите. Проблем е и развитието на състезателите между 18 и 22 години, които тръгват да търсят професионална реализация по света. Искам да ги апелирам, първо да мислят за тези години, да ги използват за пълноценно развитие, и след това могат да получат резултати, договори от добри отбори. Дори в НБА забраниха професионални договори в тази възраст.

Водещи

Най-четени